Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 14 Yorum 30,353 Görüntülenme 05-01-2014

Zekat verilmesi gereken malların nisabı ile bunlardan verilmesi gerekn zekat miktarları şöyledir:


1) Altın: En az 80,18 gram veya daha fazla olursa, kırkta biri.


2) Gümüş: En az 561 gram veya daha fazla olursa, kırkta biri.


3) Para: En az nisab miktarı veya daha fazla paranın kırkta biri, (Paranın nisabı, yani parada zekat vermeye esas olan zenginlik ölçüsü: en az 80,18 gram altın karşılığı paraya sahip olmaktır.)


4) Ticaret Malları: En az nisab miktarı para değerinde veya daha fazla olan her türlü ticaret malının kırkta biri.


5) Koyun ve Keçi: Kırk koyun veya keçide bir koyun veya bir keçi.


6) Sığır ve Manda: Otuz sığır veya manda için bir yaşını tamamlamış dana.


7) Deve: Beş deve için bir koyun veya bir keçi.


Hayvanların sayısı artıkça zekatın miktarı değişir. Arazilerden elde edilen ürünlerin zekatı daha farklıdır.


Yukarıda sayılan malların zekatları kendi cinslerinden verilebileceği gibi bunların değerleri para olarak da verilebilir.


Zekatın sahih olmasının şartı niyettir. Zengin bir müslüman fakire zekat verirken kalbi ile niyet etmesi gerekir, dili ile söylemek şart değildir.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (14)

@helen angelina demiş ki;
to me ıts very well thanks for this information and ıt's really worked out thanks again...
@kadir kaya demiş ki;
Guzel begendim
@admin demiş ki;
Sevgili Ahmet Kütük, Aldıkları zekat ve fitreleri bir fonda toplayıp bunu yalnızca Tevbe Suresi'nin 60. ayetinde belirtilen yerlere sarf ettikleri bilinen ve kendilerine her bakımdan güvenilen kimseler eliyle yönetilen dernek, kurum ve yardımlaşma fonlarına zekat ve fitre verilmesinde dinen bir sakınca yoktur.
@İlhan ali demiş ki;
Öncelikle selamınaleyküm..benim sorum 3 kişiyle ortak araba aldık gündelik işlerimizi görmek için ama benim şahsıma aitte aracım var ortak aldığım aracın şahsıma ait olan 5 bin liralık kısmının zekatını vermeli miyim ?
@admin demiş ki;
Sevgili İlhan ali; Evet zekatını vermelisiniz.
@Mustafa Ulukan demiş ki;
4 dairem var 1 de oğlum oturuyor kira almıyorum 1. ben oturuyorum,1. yazlık olarak kullanıyoruz her hangi bir getirisi yok 1. kiracımız var yıllık 5400 TL gelir elde ediyoruz Sorumuz şu Yazlık olarak kullandığımız ev için nasıl bir zekat hesaplamalıyız tahmini bir kira geliri üzerinden mi yoksa dairenin rayiç satış bedeli üzerindenmi yoksa kendimiz kullanıyoruz zekattan muafmı 2.sorumuzda 6aydır biriktirdiğimiz 15.000 TL paramız var Buna karşılık 6. ayda borçlandığımız 55.000 TL Borcum var 3. 83 gr eşimin altını var bu altın için 80 gramın üzerindeki 3gram için mi zekat verilmeli yoksa 83 gram için mi zekat verilmeli bunları net olarak cevaplarsanız ben zekatını vereceğim şimdiden teşekkürler
@AHMET KÜTÜK demiş ki;
Öncelikle zekat konusundaki bilgilendirmenizden dolayı teşekkür eder ALLAH razı olsun. Benim sorum; Bazı haller de dini ve benzeri hususlarda yayın veya hizmet alanında faaliyet gösteren yerlere de özel durumlarda zekat verilebileceği bilgisi duydum. Doğruluğu hakkında bilgilendirme yaparsanız memnun olurum. ALLAH' a emanet olunuz.
@asdfghj demiş ki;
yanlış var
@Murat soyhan demiş ki;
1 dairem birde jeep im var ikisini de kendim kullanıyorum
@@EFESENGOZ demiş ki;
ALLAH razı olsun
@Mehmet Akdemir demiş ki;
Emeğinize sağlık çok güzel olmuş çok işime yaradı çok teşekkür ederim
@Mehmet Akdemir demiş ki;
Emeğinize sağlık çok güzel olmuş çok işime yaradı çok teşekkür ederim
@Nevin uslu demiş ki;
Ben engeli bir bayanım ve eşimden ayrıldım şu an annemle kalıyorum benim gelirim aylık 700 engelli maaşı ama benim 200 gr altının var bide bakmakta olduğum 16 yaşında oğlum var babasında hiç yardım almıyor annemin maaşıyla geçiriyoruz acaba zekat düşermiş kendi maaşım ancak çocuğum okul masraflarına gidiyor ne yapmam lazim
@@AHMET ODUN demiş ki;
@AHMET KÜTÜK demiş ki; Öncelikle zekat konusundaki bilgilendirmenizden dolayı teşekkür eder ALLAH razı olsun. Benim sorum; Bazı haller de dini ve benzeri hususlarda yayın veya hizmet alanında faaliyet gösteren yerlere de özel durumlarda zekat verilebileceği bilgisi duydum. Doğruluğu hakkında bilgilendirme yaparsanız memnun olurum. ALLAH' a emanet olunuz.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: