Dini Bilgiler 15 Yorum 11,176 Görüntülenme 02-03-2014

Türkler İslam'a girdikten sonra kendilerini bu yüce dine adadılar, bütün varlıkları ile İslama hizmet ettiler, bu uğurda hiçbir fedakarlıktan çekinmediler.


Türk milletinin tarih boyunca İslam dini'ne hizmetlerini üç maddede toplayabiliriz.

 

a) Türklerin İslam'ın Dünyaya Yayılmasında Hizmetleri:


Araplardan sonra İslamın dünyaya yayılması görevini Türkler üstlenmiş ve bunu başarı ile devam ettirmişlerdir. Türkler, doğuda Asya kıtasının birçok bölgelerinde İslam Dini'nin yayılmasına hizmet ettikten sonra batıya yöneldiler.


Büyük Türk hükümdarı Alparslan'ın 1071 tarihinda kazandığı Malazgirt Zaferi Türk ve İslam tarihinin en önemli olaylarından biridir. Bu zafer, Anadolunun Türkleşmesini ve İslamlaşmasını sağlamış, İslam Dini'nin batıya doğru yayılmasını hızlandırmıştır.


İstanbul'un müslüman Türkler tarafından 1453 tarihinde fethedilmesi ile Türk milletinin önderliğinde yüzyıllarca sürecek olan İslamın altın çağı başlamış oluyordu.


Türk milleti gittiği ülkelere İslam medeniyetini, İslam adaletini ve ahlakını götürmüş, Türklerin idaresinde sadece müslümanlar değil, diğer dinlerde olan milletler de huzur ve güven içinde yaşamıştır.

 

b) Türklerin İslam'ın Korunmasında Hizmetleri:


Türkler, İslamın iç ve dış düşmanlara karşı korunmasında büyük hizmetlerde bulunmuşlardır.


İslamı içten yıkmak isteyen ve bu amaçla müslümanlar arasına yanlış inançlar yaymaya ve bölücülük yapmaya çalışanlara karşı islamın temiz inançlarını korumuşlardır.


Bizanslıların Müslümanlara yaptığı saldırılara ve özellikle haçlı seferlerine karşı Türk milletinin kahramanca savaşması, İslam ülkelerini çok büyük tehlikelerden kurtarmıştır. Büyük bir sel felaketi gibi İslam ilkelerine yönelen haçlı ordularını Türkler durduramamış olsaydı, İslam dünyası kendisini savunamayacak ve çok şey kaybedecekti.


İslamın korunması gibi şerefli bir görevi yüce Allah Türk milletine nasip etmiş, milletimiz de bu uğurda temiz kanını akıtarak, canını seve seve vererek görevini yerine getirmiştir.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (15)

@Emircan Kızılyar demiş ki;
3. madde hani
@zerda yıldırım demiş ki;
çok iyıdi
@Dilara Doğanay demiş ki;
Yeterince iyi hatta fazla bilgi bile var neticede fazla bilgi göz çıkarmaz ... Benim dersime çok katkısı oldu diye düşünüyorum. Sitede emeği geçen herkese teşekkür ederim. :) :)
@Dilara Doğanay demiş ki;
Yeterince iyi hatta fazla bilgi bile var neticede fazla bilgi göz çıkarmaz ... Benim dersime çok katkısı oldu diye düşünüyorum. Sitede emeği geçen herkese teşekkür ederim. :) :)
@Aslı Kırbaçsız demiş ki;
Bence de harika sosyal bilgiler öğretmenim ödevi mi çok beğendi ;))) tekrar tekrar teşekkür ederim
@Ayşe Işık demiş ki;
Bence de iyi ama daha iyi olabilirdi
@Cemre Akkoç demiş ki;
Harikalar yaratmışsınız... Sahi; bu bilgilere nerden ulaşıyorsunuz ?? Ben de bir site açmak istiyorum tavsiyeleriniz nelerdir????!!!!:)))))
@Merve Akkaya demiş ki;
Allahım ne güzel kulların var yarabbim:)
@Suna karayilan demiş ki;
Birazdan yazicam. Umarim. Yorumlara. Gore. Iyi. Dir..
@hanım. artar. demiş ki;
Coj begendimmmmmmmmmm...
@nuracn dokmeci demiş ki;
TESEKKURLER
@Ahmet şen demiş ki;
Cok gxuzel idi
@Yusuf kartal demiş ki;
Proje ye lazım oldu inş 100 alrm
@Semih Pro demiş ki;
EH İŞTEE
@şeyma demiş ki;
amma uzun yazmıssınız ama işime yaradı

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: