Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 3,466 Görüntülenme 03-03-2014

Türklerin İslama hizmetleri sadece savaş alanlarında olmamıştır. Türkler İslam kültür ve medeniyetine önemli katkıda bulunmuş, ilimde, sanatta birçok eserler meydana getirmişlerdir.


- İşte İslam Dini'nin temiz inançlarının savunucusunu ve İtikad'da Maturidi Mezhebinin kurucusu Ebu Mansur Maturidi,


- Dinimizde Kur'an-ı Kerim'den sonra en değerli eser olan, Peygamberimizin mübarek sözlerinin toplandığı ünlü "Sahih-i Buhari" kitabını meydana getiren Muhammed b. İsmail Buhari,


- Bizlere ölmez eserler bırakan büyük İslam düşünürü ve bilgini İmam-ı Gazali,


- Gönüller sultanı Mevlana Celaleddin-i Rumi


Sadece birkaçının adını bildirdiğimiz bu büyük din bilginleri Türk'tür.


Türkler sadece din ilimlerinde değil, diğer ilim dallarında, teknikte ve müsbet ilimlerde de büyük ilerlemeler göstermiş, dünyaca ünlü bilim adamları yetiştirmiştir.


Büyük bir Türk bilgini olan İbni Sina'nın tıp alanında yazdığı kitaplar Avrupada yüzyıllarca okutulmuş, yine bir Türk bilgini olan Ebubekir Razi'nin eserleri bilim dünyasına ışık tutmuştur.


Tıp, fizik, kimya, matematik ve astronomi ilimlerine önemli katkılarda bulunan, birçok bilim dalının temellerini atarak dünyaya öncülük eden çok sayıda Türk bilgini yetiştirmiştir.


İslam dünyasının her tarafını süsleyen, bugün bile çoğu ayakta duran sanat eserlerinin çoğu Türk mimarları tarafından yapılmıştır. İslam dünyasında Sinan gibi bir mimar, Selimiye Camii gibi bir başka bir şaheser görmek mümkü değildir.


Ne yazık ki, müslümanlar çeşitli sebepler yüzünden kazandıkları başarıları devam ettiremediler. Şimdi bize düşen görev: Dinimizin emirlerine uygun oalrak çalışıp ilerlemek ve dünya milletleri arasında layık olduğumuz yeri almaktır.


İslam tarihine baktığımız zaman açıkça görürüz ki, İslamın ilk devirlerinden sonra müslümanlığa büyük hizmetlerde bulunarak Allah'ın sevgisini kazanan millet, Türk milleti olmuştur.


Kur'an-ı Kerim'de, gelecekte İslama hizmet edecek olan millet hakkında şöyle buyuruyor:


"Ey iman edenler! Sizden kim dininden dönerse, Allah öyle bir millet getirir ki, Allah onları sever, onlar da Allah'ı severler; onlar mü'minlere karşı alçak gönüllüdürler, kafirlere karşı onurlu ve güçlüdürler; Allah yolunda savaşırlar ve hiçbir kınayanın kınamasından korkmazlar. İşte bu, Allah'ın bir lütfudur ki, onu dilediğine verir. Allah'ın lütuf ve ihsanı geniştir ve her şeyi bilendir."


Bu ayette, ileride İslam hizmet edecek olan milletlerden birinin de Türk milleti olduğuna işaret edilmektedir.


Peygamber Efendimiz de şu müjdeyi vermiştir:


"İstanbul elbette fetholunacaktır. Onu fetheden kumandan ne güzel kumandandır. Onu fetheden asker ne güzel askerdir."


Peygamberimizin bu müjdesine layık olabilmek için pek çok İslam kumandanı İstanbulu kuşatmış, fakat almayı başaramamıştır. İstanbul'un alınması Türk Hükümdarı Fatih Sultan Mehmed'e ve onun kahraman askerine nasip olmuş, Fatih ve onun askeri Peygamberimizin müjdesine ve övgüsüne hak kazanmıştır.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: