Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 1,889 Görüntülenme 05-11-2013


      Niyet ederek, temiz toprak veya toprak cinsinden bir şeye, ellerini vurup yüzünü ve kollarını meshetmeye teyemmüm denir. Abdest almak veya gusül yapmak için su bulunmadığı zaman teyemmüm etmek, abdest ve gusül yerine geçer.

 

Teyemmümün Farzları


Teyemmümün farzları ikidir:


1) Niyet etmek,
2) Elleri temiz bir toprağa veya toprak cinsinden bir şeye 2 defa vurup, birinci vuruşta yüzleri, ikincisinde kolları meshetmek.

 

Teyemmümün Sünnetleri


1) Önce besmele okumak,
2) Sırayı gözetmek,
3) Ara vermeden birbiri ardınca yapmak,
4) Toprağa vurunca elleri evvela ileri sürmek,
5) Sonra geri çekmek,
6) Parmaklarını açık bulundurmak,
7) Ellerini yerden kaldırınca eğer tozlu ise ellerini birbirine vurarak silkelemek.

 

Teyemmüm Nasıl Yapılır


Kollar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır. Ne için teyemmüm edilecekse ona niyet edilir. Parmaklar açık bir halde eller temiz toprağa veya toprak cinsinden bir şeye bir defa vurulur. Eller fazla tozlanmış ise yan yana getirilerek birbirine hafifçe vurulup tozlar silkelenir.
Sonra ellerin içi ile yüzlerin tamamı bir kere meshedilir.
Eller tekrar toprağa vurularak sol elinin içi ile sağ kol dirseklerle beraber; sağ elin içi ile soğ kol dirseklerle beraber meshedilir.

 

Teyemmümü Bozan Şeyler


1) Abdesti bozan şeyler teyemmümü de bozar,
2) Abdest ve gusül için su bulunur ve bu suyu kullanmak mümkün olursa teyemmüm bozulur,
3) Bir yara veya özürden dolayı vücuduna su dokundurmadığı için teyemmüm etmek zorunda kalan kimsenin özürü ortadan kalkınca teyemmüm bozulur.

 

Teyemmüm Hangi Hallerde Yapılır?


1) Abdest alacak veya gusül yapacak kadar temiz su bulunmadığı hallerde,
2) Su bulunduğu halde suyun kullanıması mümkün olmadığı hallerde,
3) Bedenin tamamı ya da çoğu yara olup suyu kullanmanın zararlı olduğu durumlarda.
Teyemmüm, sevgili Peygamberimize ve biz müslümanlara ibadetlerimizi yapabilmemiz için Yüce Allah'ın ihsan ettiği bir kolaylıktır.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: