Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 966 Görüntülenme 17-11-2017

Tevekkül, Türk Dil Kurumu sözlüğünde insanın kendi sıkıntılarını aşmak için elinden gelen her şeyi yaptıktan, olası tüm yolları denedikten ve tedbirleri aldıktan sonra işin sonucunu Allah'a havale etmek, Allah'a dayanıp güvenmektir.


Allah kendisine tevekkül edenlerin, önce üzerlerine düşen görevleri yapmalarını ister. Kur'an'da bu hususa "... iş hakkında onlara danış. Kararını verdiğin zaman da artık Allah'a dayanıp güven (tevekkül et). Çünkü Allah, kendisine dayanıp güvenenleri sever." Ali İmran Suresi 159. ayet şeklinde işaret edilmektedir.


Tevekkül, doğa yasalarını ve yapılması gerekeni göz ardı etmeden, Allah'a dayanıp güvenmektir. Bu sayede insan kendini güven içinde hisseder ve huzursuz olmaz. İnsanın sağlıklı bir yaşam sürmesinde böyle bir tevekkül anlayışının önemli yeri vardır.


İnsanın tüm tedbirleri aldıktan sonra işin sonunu Allah'a havale etmesi, sadece Allah'a umut bağlaması, son derece sağlıklıbir durumdur. Öğrenci dersine, spocu sporuna, sanatçı sanatına, işçi işine, çiftçi tarımına, hasta sağlığına yönelik sorunları gidermek için her türlü girişimde bulunacak, elinden gelen her şeyi yapacak, sonra sonucu Allah'a bırakacaktır. Bu durumda çıkacak sonuçtan dolayı kişinin kendisini bahtsız hissetmesi de birilerinin onu kınaması da doğru bir tutum değildir.


Sonuç olarak; çalışmadan, önlem almadan, çözüm aramadan her şeyi Alla'tan beklemek İslam'ın tevekkül anlayışıyla bağdaşmaz. Böyle bir anlayış, dinimizin onayladığı bir durum değildir. Dolayısıyla kültürümüzde ve gleneklerimizde yer etmiş bazı yanlış anlayışları dinimzle ilişkilendirmemek gerekir.

   

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: