Dini Bilgiler 0 Yorum 572 Görüntülenme 25-11-2016

Allah yolunda, din, vatan ve millet uğrunda savaşırken ölenlere "şehit", dağ kalanlara da "gazi" denir.


Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de "Allah yolunda öldürülenler için ölüler demeyiniz. Onlar ölü değil diridirler, fakat siz farkında değilsiniz." buyurmuş ve şehitlerin ölmezliğini ifade etmiştir.


Ölümlerin en güzeli ve en şereflisi şehid olarak ölmektir. Sevgili Peygamberimiz : "Sizden biriniz, karınca ısırdığı zaman ne kadar acı duyarsa, şehid olan kimse de ölüm acısını ancak o kadar duyar." buyurarak şehidlerin ölüm acısını bile duymayacağını bildirmiştir.


Şehitlik günahların bağışlanmasına vesile olan çok faziletli bir ameldir. Bu konuda Peygamberimiz şöyle buyurmuştur : "Şehid'in kul borcundan başka bütün günahlarını Allah affeder." Türk milleti, "Ölürsem şehid, kalırsam gazi" inancı ile tarihte büyük zaferler kazanmış, son olarak bir ölüm-kalım savaşı olan İstiklal harbi de bu inançla kazanılmıştır.


Büyük şairlerimizden Yahya Kemal, "26 Ağustos 1922" başlıklı şiiri ile Türk milletinin duygularını şöyle dile getirmiştir:


Şu kopan fırtına Türk ordusudur Ya Rabbi!
Senin uğrunda ölen ordu budur Ya Rabbi!
Ta ki yükselsin ezanlarla müeyyed namın,
Galip et, çünkü bu son ordusudur İslamın


Atalarımızın bize emanet ettiği mübarek vatanımızı gerektiğinde aynı inançla korumak ve bu uğurda canımızı seve seve vermeye hazır olmak en kutsal görevimizdir.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: