Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 2,173 Görüntülenme 17-11-2013

Namazın tam ve dini hükümlere uygun bir namaz olabilmesi için farzları, vacipleri ve sünnetleri yerli yerinde yapmak, namazı bozan ve namazda mekruh olan şeylerden dikkatle sakınmak gerekir.

 

SABAH NAMAZI


İkisi sünnet, ikisi de farz olmak üzere dört rek'attır. Önce sünneti, sonra da farzı kılınır.


Sabah Namazının Sünnetinin Kılınışı


Birinci Rek'at


1) Ayakların arası dört parmak açıklıkta ve parmak uçları kıbleye doğru gelecek şekilde ayakta kıbleye dönülür.


Niyet:


2) "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının sünnetini kılmaya" diye niyet edilir.


İftirah Tekbiri:


3) "Allah-u ekber" diyerek iftirah tekbiri alınır. (Erkekler tekbir alırken; ellerin içi kıbleye karşı ve parmaklar normal açıklıkta bulunur. Başparmaklar, kulak yumuşağı hizasına gelecek şekilde eller yukarıya kaldırılır.) (Kadınlar tekbir alırken; ellerin içi kıbleye karşı, parmaklar açıklıkta ve parmak uçları omuz hizasına gelecek şekilde ellerini yukarıya kaldırırlar.)


Kıyam:


4) Tekbirden sonra eller bağlanır. Ayakta iken secde edilecek yere bakılır. (Erkekler; sağ elin avucu, sol elin üzerinde ve sağ elin baş ve küçük parmakları sol bileğini kavramış olarak ellerini göbek altında bağlarlar.) (Kadınlar; sağ el sl elin üzerinde olacak şekilde ellerini göğüs üstüne koyarlar. Erkeklerde olduğu gibi sağ elin parmakları ile sol elin bileğini kavramazlar.)


Kıraat:


5) Ayakta sırayla a) Subhaneke, b) Euzü-Besmele c) Fatiha Suresi d) Kur'an'dan bir sure okunur.


Rüku


6) "Allah-u Ekber" diyerek rükuya varılır ve burada üç defa "Sübhane Rabbiye'l-azim" denilir. Rükuda iken ayakların üzerine bakılır. (Erkekler, rükuda, parmakları açık larak elleri ile dizlerini tutup sırtını dümdüz yaparlar. Dizlerini ve dirseklerini dik tutarlar.) (Kadınlar, rükuda, sırtlarını biraz meyilli tutarak erkeklerden daha az eğilirler. Ellerini (parmaklarını açmayarak) dizleri üzerine koyarlar ve dizlerini biraz bükük bulundururlar.)


Rükudan Kalkış:


7) "Semiallahu limen hamideh" diyerek rükudan kalkılır ve ayakta "Rebbena leke'l-hamd" denilir.


Secde:


8) "Allah-u Ekber" diyerek secdeye varılır. Secdeye inerken önce dizler, sonra eller, daha sonra da alın ve burun yere konur. Secdede iken ayaklar kaldırılmaz.Secdede burun kenarlarına bakılır. Burada üç kere "Sübhane Rabbiyel-ala" denilir.


İki Secde Arası Oturuş:


9) "Allah-u Ekber" diyerek başını secdeden kaldırıp diz üstü oturulur. Otururken, parmaklar dizlerin hizasına gelecek şekilde eller uylukların üzerine konur ve kucağa bakılır. Burada "Sübhanellah" diyecek kadar kısa bir an oturulur. (Erkekler; sol ayağını yere yayarak onun üzerine oturur, sağ ayak, parmakları kıbleye yönelmiş durumda dik tutulur.) (Kadınlar; ayaklarını yatık olarak sağ tarafına çıkarır ve öylece otururlar.)


10) Allah-u Ekber diyerek ikinci defa secdeye varılır ve üç kere "Sübhane Rabbiye'l-ala" denilir.


11) "Allah-u Ekber" diyerek secdeden ayağa (ikinci rek'atta) kalkılır ve eller bağlanır.


Secdeden kalkarken; önce baş, sonra eller, daha sonra eller dizler üzerine konularak, dizler yerden kaldırılır.
İftirah tekbirinden itibaren buraya kadar yapılanlara "Bir Rek'at" denir.

 

İkinci rek'atta yapılanlar birinci yapılanların tekrarıdır. Tek farkı ikinci oturuştan sonra ayağa kalmak yerine oturmaya devam edilir. Oturuşta sırasıyla; a) Ettihiyyatu , b) Allahumme Salli , c) Allahumme Barik , d) Rabbena Atina.. duaları okunur. Ardından selam verilir. Önce başını sağa çevirerek "Esselemü aleykum verahmetullah" denir. Selam verirken omuzlara bakılır. Sonra başını sola çevirerek "Esselemü aleykum ve rahmetullah" denilir. Böylece iki rek'at namaz tamamlanmış olur.

 

Sabah Namazının Farzının Kılınışı:


Sabah namazının farzı da sabahın iki rek'at sünneti gibi kılınır. Ancak sünnetten farkı; farza niyet edilmesi ve erkeklerin ikamet getirmesidir.
Sabah namazının farzına şöyle niyet edilir:
"Niyet ettim Allah rızası için bugünkü sabah namazının farzını kılmaya"

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: