Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 1,014 Görüntülenme 16-11-2017

Rızık; sözcük olarak yiyecek, içecek ve nimet anlamındadır. Dini olarakise, canlıların ihtiyaç duyduğu ve yararlandığı Allah tarafından sağlanan her türlü nimet anlamına gelir. Rızık vermek, bir canlının her türlü ihtiyacını karşılamaktır.


Allah, tüm canlıların ihtiyaçlarını karşılamak üzere, onların gereksinim dudukları şeyleri yaratmıştır. "Yeryüzündeki her canlının rızkı, Allah'a aittir." Hud Suresi 6. ayeti bunu teyit etmektedir. Dolayısıyla insanlar, Allah'ın sunduğu bu rızkı kendileri arayıp bulmalıdırlar.


Rızkın oluşumunda, su ve toprak çok önemli bir işleve sahiptir; yağmursularıtoprakla buluşaak rızka sayısız zenginlik katar. Allah, canlıları hem toprak hem de yağmur aracılığyla rızıklandırmaktadır. Nitekim Allah: "De ki, Size yerden ve gökten kim rızık veriyor?" ve "O, gökten su indirendir.İşte biz her çeşit bitkiyi onunla bitirdik." Enam Suresi 99. ayet, Yunus Suresi 31. ayet buyurmaktadır.


İnsanlar rızıklarını temin emek için çalışmalıdırlar. Helal olmayan yollarla rızık elde eteye Allah rızası yoktur. İnsanların rızık elde etmesi, onu aramasına ve çalışmasına bağlıdır. Bütün insanların ve canlıların rızkı Allah'a aittir. Kur'an'da bu konuda şöyle buyrulmaktadır: "Orada hem sizin için, hem de sizin rızıklarını veremediğiniz kimseler için geçim yollarını yarattık." Hicr Suresi 20. ayet. İnsana düşen kazancını helal yoldan temin etmek olmalıdır.


Açlık sınırında yaşayan insanların durumunu Allah'ın takdirine bağlamak, bunu bir kader olarak görmek, yardımlaşma sorumluluğundan kaçmaktır. Sorumluluktan kaçanları Kur'an şu şekilde nitelemektedir: "Allah'ın sizi rızık olarak erdiği şeylerden hayra harcayın" dendiği zaman, o nankörler, inanlara: 'Allah'ın dileyince doyurabileceği kimseyi biz mi doyuracağız?' dediler." Yasin Suresi 47. ayet. Rızık konusunda en erdemli tutum, bize verilen rızkı ihtiyaç sahipleriyle paylaşmatır. Rabb'imiz: "Onlar kötülüğü iyilikle savalar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (hayır yoluna) harcarlar." buyurmaktadır.

  

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: