Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 3,695 Görüntülenme 20-10-2013

         Yüce Allah şöyle buyuruyor: "Ey Muhammed bütün insanlara ancak müjdeci ve uyarıcı olarak göndermişizdir." , "Ya Muhammed! De ki: Ey insanlar! Doğrusu ben Allah'ın hepiniz için gönderdiği peygamberiyim."


         Biz müslüman olarak, hiçbir ayrım yapmadan peygamberlerin hepsine inanırız. Ancak, bizim peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) 'in diğer peygamberler arasında üstün bir yeri ve özellikleri vardır.


Bu özelliklerin başlıcaları şunlardır:


1) Peygamberimiz (SAV) Allah'ın en sevgili kulu, yaratılmışların en büyüğü ve en faziletlisidir.
2) Son peygamberdir, ondan sonrak peygamber gelmeyecektir.
3) Bütün insanların peygamberidir. Ondan önceki peygamberler belirli milletlere gönderilmişti.
4) Peygamberliği kıyamete kadar bütün zamanları içine almıştır. Diğer peygamberlerin görevi ise belirli bir zaman mahsus idi.
5) Peygamberimizin tebliğ ettiği İslam dini, kıyamete kadar devam edecektir.

 

HZ. Muhammed'in (SAV) Son Peygamber Oluşu

 

Allah Teala şöyle buyuruyor:


         "O, Allah'ın elçisi ve peygamberlerin sonuncusudur."
         Peygamberlerin en büyüğü ve en sonuncusu, bizim peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) 'dir.
         Onun tebliğ ettiği İslam dini, son din'dir. Allah tarafından getirdiği Kur'an-ı Kerim, bütün insanlığa seslenen Allah'ın son kitabıdır.
         Hz. Muhammed (SAV) 'in gelmesiyle peygamberlik kapısı kapanmıştır. O, Yeryüzündeki bütün milletlerin peygamberidir. Bu gerçek Kur'an-ı Kerim'de açıkça bildirilmiştir.
         Önceki peygamberler belirli topluluklara gönderilmişti. Onlar bir evin içini aydınlatan kandillere benziyordu. Bütün insanlığa gönderilen bizim peygamberimiz ise, dünyayı aydınlatan güneş gibidir. Güneş doğduktan sonra artık kandillere ihtiyaç kalmamıştır.


KISA DUA


Yürüt bizi ey Allah'ım,
Nuru sönmez yolundan...
Ayırma hiç bizi sen,
Sevgili Resulunden..
***
Biliriz ki keremin
Eksilmez tek kulundan...
Çaresizin, acizin,
Tutar gider kolundan...
***
Mahrum kalmaz tevbesi,
Lütfundan, kabulünden...
Yürüt bizi ey Allah'ım,
Resulünün yolundan...
E. Ali Sipahi

 

Peygamberimiz için ne dediler?


"İnsanlık tarihinin en büyük şahsiyeti Hz. Muhammed'dir."


Michael H. Hart adındaki Amerikalı bilim adamı tarihi araştırmasında , "İnsanlık Tarihinin En Etkili 100 Kişisi" adlı tarihi araştırmasında; tarihta ve günümüzde en etkili olmuş 100 kişi arasında Hz. Muhammed (SAV) 'in dünyanın en büyük şahsiyeti olduğunu yazmıştır.


......Amerikalı bilim adamının yazmış olduğu bu kitap, 1978 Ekim ayında yayınlanmış ve büyük ilgi görmüştür. Kitabın yazarı Prof. Dr. Michael H. Hart, Hz. Muhammed (SAV) 'in en büyük şahsiyet olduğunu şöyle ispatlıyor:
"Dünyanın en etkili şahsiyetleri listesinin başına Hz. Muhammed'i seçmiş olmam bazı okurları şaşırtabilir. Bazılarının soru sormalarına yol açabilir. Fakat Hz. Muhammed tarihta dini ve dünyevi açılardan en üstün başarıya ulaşmış tek şahsiyettir." (Diyanet Gazetesi 15 Ocak 1979. 205. Sayı)


... Sevgili Peygamberimize büyük bir saygı duyan Alman Devlet adamı Prens Bismark şunları söylüyor: "Ben sana çağdaş olamadığımdan dolayı üzgünüm Ey Muhammed!... İnsanlık senin gibi seçkin bir kudreti bir defa görmüş, bundan sonra göremiyecektir. Ben heybetli huzurunda derin bir saygı ile eğilirim."


... Fransız Filozof Alexi lövazon diyor ki: "İnsanların hidayeti için Hz. Muhammed'e gönderilen Kur'an, hikmetle dolu parlak bir kitaptır. Hz. Muhammed'in gerçek peygamber olduğundan da şüphe yoktur."


... Ünlü Tolstoy ise şunları söylemiştir: "Peygamber Hz. Muahmmed (SAV) büytük bir ıslahatçıdır. İnsanlığa çok büyük hizmette bulunmuştur. Bir ümmeti hak nuruna kavuşturdu. O'na bu şeref olarak yeter. Onları kan dökmeden kurtardı, barışa eriştirdi. Onlara yükselme yollarını açtı. Onun gibi büyük bir zat her türlü saygıya layıktır.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: