Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 5,223 Görüntülenme 04-11-2013


      Abdesti bozan şeylerden birinin bir namaz vakti kesilmeden devam etmesine "özür" ; böyle bir durumda olan kimseye de "özür sahibi" denir.


      Bir hastalık sebebi ile burnundan kan akan veya vücudunun herhangibir yerinden kan veya başka bir akıntı (damla damla idrar gelmesi, cerahat akması gibi) gelen kimse, namaz vakti içinde akıntı kesilince abdest alır, namaz kılar.


      Eğer akıntı namaz vaktinin tamamında devam eder, abdest alıp namaz kılacak kadar bir kesinti olmazsa "özür sahibi" sayılır.


      Bu durumda olan kimse, namaz vakti girdikten sonra akıntı devam ederken abdestini alır ve namazını kılar. Devam eden akıntının dışında abdesti bozacak başka bir şey meydana gelmezse bu abdestle vakit içinde istediği kadar namaz kılabilir. (kaza ve nafile namazları gibi)


      Özür sahibinin abdesti, namaz vaktinin çıkması ile bozulur, özür hali devam ettiği süre her zaman için vakit girdikten sonra tekrar abdest alır.
Bu, özür sahiplerine dinimizin gösterdiği kolaylıktır.

 

Kadınların Özel Halleri


Kadınlara ait özel haller üçtür:


1) Adet Hali
Kadınlar ergenlik çağına gelince kendilerinde özel bir durum meydana gelir. Buna "adet hali" denir. Adet hali, her ay belirli günlerde olur ve genellikle elli beş yaşına kadar devam eder. Bazı kadınlarda bu  yaştan önce de sona erebilir.
Adet hali kadından kadına değişir, en azı 3, en çoğu 10 gündür. Bu günler içinde akıntının devamlı olması şart değildir. Akıntı ara sıra kesilse bile bu süreler de adet halinden sayılır. Adet halinin devam ettiği günlerde bazı şeylerin yapılması haram olduğundan her kadının adet günlerini iyi bilmesi ve dikkatli olması gerekir.


Kadınlar adet hallerinin devam ettiği günlerde:


1) Namaz kılamazlar,
2) Oruç tutamazlar,
3) Kur'an okuyamazlar,
4) Kur'an-ı Kerim'e el süremezler,
5) Kabe'yi tavaf edemezler,
6) Camiye giremezler,
7) Eşine cinsi yaklaşımda bulunamazlar.


Adet hali bitince gusül yapmak (yıkanmak) farzdır. Kadınlar, adet gördükleri günlerde kılamadıkları namazları kaza etmezler, bunları Yüce Allah bağışlamıştır. Ramazan ayında tutamadıkları oruçları kaza ederler, yani sonradan tutulur.

 

2) Lohusalık Hali
Çocuk doğuran kadınlarda meydana gelen özel duruma "lohusalık hali" denir.
Lohusalık hali, çocuğun doğmasından itibaren en çok 40 gün devam eder. Azının sınırı yoktur. Kırk günden önce de bitebilir. Nu durumda, kadın gusül yaparak ibadetlerine devam eder. Kırk günün tamamlanmasını beklemez. Lohusalık günlerinde akıntı bir süre kesilip sonra devam etse, akıntının kesildiği bu günler de lohusalık halinden sayılır.
Adet halinde yapılması haram olan şeyler, lohusalık halinde de haramdır.
Lohusalık bitince gusül yapmak farzdır. Lohusalık halinde kılınamayan namazlar kaza edilemez, tutulamayan oruçlar kaza edilir.

 

3) İstihaza
Adet hali 3 günden eksik biterse bu, adet hali değil, kadın için bir mazaret sayılır. 10 günden fazla devam eden adet hali ile 40 günden fazla süren lohusalık ve gebe iken gelen akıntı da böyledir. Bu hallere "istihaza" denir.
Kadındar böyle durumlarda namazlarını kılar, oruçlarını tutarlar. Çünkü bunlar adet ve lohusalık hali değil, burun kanaması gibi mazaret sayılmaktadır.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: