Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 2,248 Görüntülenme 10-11-2013

1) Her namazın başlama tekbirinde, vitir namazının kunut tekbirinde ve bayram namazlarının ilave tekbirlerinde elleri kaldırmak. (Erkekler, ellerini baş parmağı kulak yumuşağına gelecek şekilde; kadınlar, parmak uçları omuz hizasına gelecek şekilde ellerini kaldırırlar.)


2) Beş vakit namaz ile cuma namazı için ezan okumak ve ikamet getirmek. (Kadınlar için ezan ve ikamet sünnet değildir.)
Ezanı dinlemek müstehabdır. Ezanı işiten kimse müezzinin okuduğu cümleleri aynen tekrar eder. Ancak; "Hayye ale's-Salah" ve "Hayye ale'l-Felah" okunurken: "La havle ve la kuvvete illa billahi'l-aliyyil-azim" der.


Ezan bitince peygamberimize salat ve selam getirildikten sonra şu dua okunur: "Allahümme Rabbe hazihi'd-da'veti-t-tammeti ves'-Salatil-kaimeti ati Muhammeden el-vesilete ve-l-fazilete ve-b'ashü makamen mahmuden ellezi vaadteh." Anlamı : "Ey eksiksiz davetin (Ezanın) ve kılınmak üzere olan namazın Rabbi olan Allah! Muhammed (SAV) 'e vesile ve fazileti (Cennette yüksek dereceyi) ihsan eyle ve kendisine va'dettiğin Makamı Mahmuda (Enyüksek şefaat makamına) ona ulaştır."


Peygamber Efendimiz: "Ezan sonunda kim bu duayı okursa kıyamet gününde o kimse şefaatime hak kazanır." buyurmuştur.


3) Sübhaneke okumak,


4) İlk rek'atta Sübhanekeden sonra Euzu-besmele, diğer rek'atlarda Fatihadan önce besmele okumak,


5) Sübhaneke, Euzü ve besmele'yi gizlice okumak


6) Fatiha okununca hem imamın, hem de cemaatin gizlice Amin demesi,


7) İftirah tekbirinden başka namaz içindeki bütün tekbirler,


8) Rüku'dan kalkarken "Semiallahu limen hamideh", bunun arkasından da "Sübhane Rabbiyel-ala" demek,


9) Rüku'da üç kere "Sübhane Rabbiyel azim" ve secdelerin her birinde üçer kere "Sübhane Rabbiyel-ala" demek.


10) Kıyamda iken ayakların arası dört parmak kadar açık olmak,


11) Rüku'da dizlerini elleri ile tutmak ve tutarken ellerin parmakları açık olmak. ( Kadınlar parmaklarını açmaz ve dizlerini tutmazlar, sadece ellerini dizleri üzerine koyarlar.)


12) Rüku'da dizlerini ve dirseklerini düz tutup bükmeden arkasını dümdüz yapmak. (Kadınlar ise dizlerini bükük ve arkalarını biraz yukarıya meyilli bulundururlar.)


13) Secdeye varırken yere önce dizlerini sonra ellerini daha sonra yüzünü koymak; secdeden kalkarken önce yüzünü, sonra ellerini, daha sonra dizleri üzerine ellerini koyarak dizlerini yerden kaldırmak,


14) Oturuşlarda elleri uylukları üzerine koymak,


15) Otururken sol ayağını yere yayıp üstüne oturmak ve sağ ayağını dikerek parmaklarını kıbleye karşı getirmek. (Kadınlar ayaklarını sağ tarafa yatık olarak çıkarıp kalça üzerine otururlar.)


16) Son oturuşta "Ettehiyyatü'den sonra "Allahümme salli ve allahümme barik ile dua okumak (Rabbena atina ... duası)


17) Selam verirken başını evvela sağa, sonra sola çevirmek,


18) Selamda "Esselamu aleykum ve rahmetullah" demek.

 

Namazın Edepleri


a) Namazda ayakta iken secde edeceği yere,


b) Rükuda ayaklarının üzerine,


c) Otururken kucağına,


d) Secdede burnun iki kenarına bakmak,


e) Selam verirken omuzlara bakmak.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: