Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 2,167 Görüntülenme 12-11-2013


1) Namazda beden veya elbisesi ile oynamak, parmak çatlatmak, parmaklarını birbirine geçirmek, ellerini böğrüne koymak,


2) Esnemek, gerinmek,


3) Gözleri yummak, sağa-sola ve yukarıya bakmak. (Bakarken göğsünü kıbleden çevirirse namaz bozulur.)


4) Kolları sıvanmış olarak namaza durmak. (Kadınlar kollarını sıvamış olarak kılarsa namaz bozulur.)


5) Özürsüz olarak namazda bağdaş kurmak, çömelmek, dizlerini dikerek oturmak,


6) İnsan yüzüne veya kor halinde yanan ateşe karşı namaz kılmak (Kandil, mum ve lambaya karşı mekruh olmaz.)


7) Yüzündeki ter ve tozları silmek, kaşınmak, secde yerindeki taşları düzeltmek (Bunları bir rahatsızlıktan dolayı yaparsa mekruh olmaz.)


8) Rükuda veya secdede tesbihleri terk etmek yahut üşten az okumak,


9) Namaz kılanın önünde, üsütnde, sağ veya sol tarafında canlı resmi bulunmak veya canlı resmi olan bir şeyin üzerine secde etmek. (Manzara ve ağaç gibi cansız resimlerin sakıncası yoktur.)


10) Namazda bir şeye dayanmak,


11) Secdede yalnız alnını yere koyup burnunu koymamak,


12) Secdeye varırken ellerini dizlerinden önce yere koymak, secdeden kalkarken dizlerini ellerinden önce kaldırmak. (Hastalık sebebiyle böyle yaparsa mekruh olmaz.)


13) Yol üzerinde, pis olan yerlerde, mezar üstünde, pisliğe yakın yerde, sahibinin rızası bir başkasının yerinde kılmak.


14) İkinci rek'atta, birinci rek'atta okuduğu sure veya ayetten daha uzun sure veya ayet okumak,


15) Ezbere bildiği başka sure varken iki rek'atta da aynı sureyi okumak,


16) İkinci rek'atta, birinci rek'atta olduğu sure veya ayetten önceki sure veya ayeti okumak. Zammı sure okurken baştan sona (yukarıdan aşağıya) doğru gidilir. Mesela; birinci rek'atta Fatihadan sonra "Elemtere"yi ikinci rek'atta "Li ilafi"yi ikinci rek'atta, "Elemteri"yi okursa bu tersine okuyuş mekruhtur.


17) Birinci rek'atta bir sureyi okuyup ikinci rek'atta arada bir sure atlayarak öbür sureyi okumak. Şöyle ki: Birinci rek'atta "Elemtere"yi okursa, ikinci rek'atta "Liilafi"yi okuması gerekirken bunu atlayıp "Ereeytellezi"yi okumak mekruhtur. Ancak iki veya daha fazla sure atlarsa mekruh olmaz,


18) Namaz kılarken palto veya ceketini giymeyerek omuzuna almak,


19) Namazda gözleri yummak,


20) Camide ön safta açık yer varken arkada namaza durmak.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: