Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 2,117 Görüntülenme 09-11-2013

 

Namazın farzları 12'dir. Bunlardan altısı namazın dışındadır, bunlara "namazın şartları" denir. Altısı da namazın içindedir. Bunlara da "namazın rükünleri" denir.


Namazın sahih olabilmesi için 12 farzın eksiksiz olarak yerine getirilmiş olması gerekir.


Namazın Şartları:


1) Hadesten Taharet: Hades denilen manevi kirin giderilmesi için, abdest almak, gerekli hallerde gusül yapmaktır.


2) Necasetten Taharet: Namaz kılacak kişinin, bedeninde, üzerindeki elbisede ve namaz kılacağı yerde pislik varsa bunları temizlemektir.


3) Setr-i Avret: Namaz kılacak kişinin vücudunda örtünmesi gereken yerleri örtmesi demektir. Erkeklerde: Göbek ile diz kapağı arasını (dizkapağı dahil) , kadınlarda; yüz,el ve ayaklardan başka vücudunun her tarafının örtülmesidir.


4) İstikbal-i Kıble: Namazı kıbleye dönerek kılmaktır. Kıble, Mekke şehrinde yeryüzünde Allah'a ibadet maksadıyla yapılan ilk kutsal bina olan Kabe'dir. Kabe, Hz. İbrahim ve Hz. İsmail tarafından yapılmıştır.


5) Vakit: Namazları kendi vakitleri içinde kılmaktır. Vakti gelmeden bir namazı kılmak caiz değildir.


6) Niyet: Hangi namazı kıldığını bilmek ve kalbinde hatırlamaktır. Niyetin dil ile söylenmesi sünnettir.


Namazın Rükünleri:


1) İftirah Tekbiri: Namaza başlarken tekbir almak demektir.
2) Kıyam: Namazda ayakta durmak demektir.
3) Kıraat: Namazda ayakta iken biraz Kur'an okumaktır.
4) Rüku: Namazda eller diz kapağına erişecek kadar eğilmektir.
5) Sücud: Rüku'dan sonra ayaklar, dizler ve ellerle beraber alnı yere koymaktır.
6) Kade-i Ahire: Namazın sonunda "Ettehiyyatü" okuyacak kadar oturmak demektir.

 

Namazın Vacipleri


1) Namaza "Allahu Ekber" sözü ile başlamak,


2) Farz namazların ilk iki rek'atında, nafile namazların her rek'atında Fatiha suresini okumak,


3) Farz namazlarının ilk iki rek'atında, vitir ve nafile namazların her rek'atında Fatihadan sonra sure veya ayet okumak,


4) Fatihayı sureden önce okumak,


5) Secdede alın ile beraber burnu da yere koymak,


6) Üç ve dört rekatlı namazların ikinci rek'atında oturmak ( buna kade-i ula = birinci oturuş) denir.


7) Namazlardaki birinci oturuş ile son oturuşlarda ettehiyyatü'yü okumak,


8) Cemaatle kılındığı zaman sabah, cuma, bayram, teravih ve vitir namazlarının her rek'atında, akşam ve yatsı namazlarının ilk iki rek'atında imamın fatiha ve sureyi açıktan, öğle ve ikindi namazlarında ise, gizlice okuması,


9) İmama uyan cemaatin fatiha ve sureyi okumayıp susması,


10) Vitir namazında kunut tekbiri almak ve kunut dualarını okumak,


11) Bayram namazlarında alınan ilave tekbirler,


12) Ta'dili erkan, yani ayakta iken dosdoğru, rükuda dümdüz olmak (Kadınlar biraz meyilli dururlar). Rükudan kalkınca iyice doğrulmak, iki secde arasında tam oturmak,


13) Namazın sonunda sağa ve sola selam vermek,


14) Namazda yanılma olursa sehiv secdesi yapmak.


Namazda, farz ya da vacip olan şeylerden birinin geciktirilerek yapılması yahut vaciplerden birinin unutularak terkedilmesi halinde sehiv secdesi yapmak gerekir. Vacib, bile bile yapılmazsa namazın yeniden kılınması lazımdır.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: