Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 2,311 Görüntülenme 27-11-2013

Namazın birinci rek'atında imama uyanların durumu:


İmamın peşinde cemaatle namaz kılan kimse hem kılınacak namaza, hem de imama uymaya niyet eder. Örnek olarak öğle namazının farzının nasıl kılınacağını görelim:


1) Şöyle niyet eder: "Niyet ettim Allah rızası için bugünkü öğle namazının farzını kılmaya, uydum imama" . Cemaatle kılınan bütün namazlarda imama uyan kimse niyetin sonuna "uydum imama" cümlesini ilave eder.


2) İmam tekbir alınca cemaat de hemen onun peşinden tekbir alarak ellerini bağlar ve gizlice "Sübhaneke"yi okuyup susar. Cemaat bundan başka rek'atların hiç birinde ayakta bir şey okumaz. Sadece imam fatihayı bitirince gizlice amin der.


3) Rükuya varınca cemaat burada, üç kere "Sübhane Rabbiye'l-azim" söyler.


4) Oturuşlarda imamla birlikte cemaat de "Ettehıyyatu, Allahumme salli, Allahumme barik, Rabbena atina ve Rabbenağfirli" dualarını okur ve yine imamla beraber selam verir. İmamın peşinde cemaatle namaz kılan kimse, tekbir alırken, rükuya varırken, rükudan ayağa kalkarken, secdeye giderken, secdeden kalkarken ve selam verirken imamı takip edecek, ondan öne geçmeyecektir. Bir rekatın rükusunda yani imam rükudan henüz doğrulmadan niyet edip tekbir alan ve rükuda imama uymuş olan kimse o rek'ata yetişmiş sayılır.

 

İkinci Rek'atta imama uyanların durumu:


Birinci rek'atın rükusuna yetişemeyen kimse, yetiştiği yerde niyet ederek tekbir alır ve imama uyar, imamla beraber namaza devam eder. Son oturuşta "Ettehıyyatu"yü okuyup imamın selam vermesini bekler. İmam sağ tarafa selam verince kendisi yetişemediği rek'atı tek başına kılmak üzere selam vermeden "Allahu Ekber" diyerek ayağa kalkar, Sübhaneke, Euzu Besmele, Fatiha ve bir sure okur. Ondan sonra rüku ve secdeleri yaparak oturur. "Ettehıyyatu, Allahumme salli, Allahumme barik ile Rabbena Atina..." duaları okur. Önce sağa, sonra sola selam vererek namazı bitirir.

 

Üçüncü Rek'atta imama uyanların durumu:


Dört rek'atlı bir namazın üçüncü rek'atında imama uyan kimse, son oturuşta "Ettehıyyatü"yü okuyup imamın selam vermesini bekler. İmam sağ tarafa selam verincekendisi selam vermeyerek "Allahu Ekber" deyip ayağa kalkar ve yetişemediği 2 rek'atı şöyle tamamlar.
"Subhaneke" "Euzu Besmele" ile "Fatiha" ve bir de sure okuyup bilindiği gibi rüku ve secdelerini yaptıktan sonra "Allahu Ekber" diyerek ayağa kalkar. Besmele, Fatiha ve ve sureyi okuyp yine rüku ve secdeleri yaptıktan sonra oturur. "Ettehıyyatu, Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena atina..." duasını okuyup sağa ve sola selam vererek namazını tamamlamış olur.

 

Dört Rek'atlı Bir Namazın Dördüncü Rek'atında İmama uyan Kimse:


2. rek'atta yapılanlar yapılır.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: