Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 2,314 Görüntülenme 12-10-2013

Meleklerin Mahiyeti ve Özellikleri

 

           İmanın şartlarından ikincisi meleklere inanmaktır. Melekler nurdan yaratılmış varlıklardır. Onlar yemezler, içmezler, erkeklik ve dişilikleri yoktur.

 

           Melekler, Allah'ın sevgili kullarıdır. Allah'ın emirlerini kusursuz yerine getirirler, hiç günah işlemezler.


           Yüce Allah, varlıkları çeşitli şekillerde yaratmıştır. Bunlardan kimisi bizim görebileceğimiz, kimisi de göremeyeceğimiz şekildedir. İnsan, bazı varlıkları göremiyor. çünkü, insanın gözü her şeyi görebilecek şekilde yaratılmamıştır, görme yeteneği sınırlıdır.


           Mesela; çok küçük bir cismi göremediğimiz gibi havayı,rüzgarı,ruhumuzu ve aklımızı da göremiyoruz. Telden geçen elektirk akımı da görülmüyor. Halbuki göremediğimiz bu şeylerinvar olduğunu biliyoruz. İşte melekler de var olduğu halde görünmeyen varlıklardır.


           Melekler nurdan yaratılmış bir varlık oldukları için biz onları göremiyoruz. Fakat meleklerin varlığına inanıyoruz, çünkü meleklerin varlığını Allah Teala Kur'an-ı Kerim'de haber vermiş, Peygamber Efendimiz de melekleri hem görmüş hem de bize bildirmiştir. Yüce Allah'ın ve sevgili Peygamberimizin bildirdiği her şey doğrudur. Bu sebeple biz meleklerin, varlığına kesin olarak iman ediyoruz.
 

BAŞLICA MELEKLERİN İSİMLERİ VE GÖREVLERİ

 

           Melekler, yerde,göklerde, çevremizde ve her yerde bulunurlar. Sayılarını ancak Allah bilir. her birine Allah'ın verdiği görevler vardır. Bazıları devamlı olarak Allah'a ibadet edee. Bazıları da kainatın tip ve düzeni ile vazifelidirler. İnsanların gücünün erişemeyeceği büyük işler yaparlar. insanlara iyiliği telkin eden, kötülüklerden koruyan, sıkıntılı zamanlarda müminlerin yardımına gönderilen melekler de vardır. Yüce Allah, meleklerin varlığı ile sonsuz kudretini göstermiştir.
 

 

Büyük Melekler Ve Görevleri

 

1) Cebrail: Meleklerin en büyüğüdür. Görevi: Allah ile Peygamberler arasında elçilik yapmak, Allah'ın kitaplarını peygamberlere getirmektir. kitabımız Kur'an-ı Kerimi Allah'tan Peygamberimize getiren Cebrail'dir.
2) Mikail: Tabiat olaylarının idaresi ile görevlidir. (Yağmur yağması, rüzgar esmesi, ekinlerin bitmesi vs. gibi)
3) İsrafil: Kıyametin kopması ve insanların öldükten sonra tekrar dirilmeleri ile görevlidir.
4) Azrail: Ömrü sona eren insanların canlarını almakla görevlidir.

 


Bu dört büyük melekten başka, diğer meleklerin bazıları da şunlardır.


Kiramen Katibin: Bunlar iki melektir. Biri insanların sağında, diğeri solunda bulunur. Sağındaki, insanın yaptığı iyi işleri, solundaki ise kötü işleri yazar. Böylece, her insana ait iyiliklerin ve kötülüklerin yazıldığı Amel Defteri meydana gelir.
Münker ve Nekir: Bunlar, öldükten sonra kabirde insanlara soru sormakla görevli iki melektir.
Malik: Cehennemde görevli olan meleklerin başkanıdır.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: