Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Hz. Muhammed 0 Yorum 3,916 Görüntülenme 13-12-2017

Kur'an'a göre örnek insan güzel ahlaklı olmaya, salih ameller işlemeye önem verir. Bu anlamda örnek insan, sözve davranışlarıyla başka insanların kendisini örnek aldığı kimsedir.


Allah; Kur'an-ı Kerim'de, örnek insanda bulunması gereken ahlaki özellikleri açıkça ortaya koymuştur. Allah'ın Kur'an'da özelliklerini belirlediği örnek insan; dürüstlük, güvenilirlik, samim ve ilkeli olmak sağlam karakterlilik, doğru sözlülük, verdiği söze bağlılık, sorumluluk gibi özelliklere sahip olan kimsedir.


Örnek insanlar güvenilirdirler. Kimseyi aldatmazlar. Daima doğruyu söyler ve doğrudan yana olurlar. İnanmadıkları şeyleri yapmaz, yapmadıkları şeyleri söylemezler. Verdikleri sözde durur ve sorumluluklarını yerine getirirler. Onlar dürüst ve adaletlidirler. Kimseyi haksızlık etmez, haksızlığa da rıza göstermezler. Zengin-yoksul, kadın-erkek, ırk ve renk ayrımı yapmazlar. Şahitliklerini dosdoğru yaparlar. Kimseyi küçümsemez ve hafife almazlar. Güvenilir insanlar, güven verir ve güven duyarlar. Tüm bunlar iyi insan olmanın gereğidir. Her şeyi bilen Allah Kur'an'da güvenilir insanı övmüştür.


Yüce Allah, insanlar arasından en güvenilir, en adaletli, en sabırlı, en hoşgörülü ve en sağlam karakterli kişileri peygamber olarak seçmiştir. Peygamberleri ve bu niteliklere sahip müminleri bizlere örnek insanlar olarak tanıtmıştır.


Peygamberleri ve onları izleyenler, Allah'ın mesajını hayatlarına yansıtmış ve en güzel biçimde örneklemişlerdir.


Taih boyunca yaşamış tüm örnek insanları iyilikle, güzellikle ve hayırla yad etmek bir insanlık borcudur. Onlar kendilerinden sonra gelenlere model olmuşlardır.

  

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: