Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 1,443 Görüntülenme 12-11-2017

Kader; Türk Dil Kurumu sözlüğünde değerlendirmek, ölçmek, biçmek, planlamak gibi anlamına gelmektedir. Kaza ise mutlak karar vermek, düzenlemek, gerçekleştirmek gibi anlamlara gelmektedir. İki kavram da terim olarak her varlığın, ilahi plan dahilinde belli bir ölçü çerçevesinde, bir düzen, bir uyum ve değişmez yasalara bağlı olarak yaratılmasını ifade etmektedir. Nitekim "Kuşkusuz biz, her şeyi bir ölçüye (kader) göre yarattık" Kamer Suresi 49. Ayet. Bu anlamıyla kaderi, "O, her şeyi yaratıp bir ölçüye göre düzenlemiştir." Furkan Suresi 2. ayet. ayetinde geçtiği gibi "evrendeki ilahi düzenlemeler" diye de tanımlayabiliriz.


Evrendeki hiçbir varlık, tesadüfen, boş yere ve amaçsız yaratılmamıştır. Bu husus bir ayette şu şekilde yer almaktadır: "Biz gökleri, yeri ve ikisi arasındakileri bir oyun ve bir eğlence olsun diye yaratmadık. Biz onları hak ve hikmetle yarattık." Duhan Suresi 38-39. Ayetler


Doğadaki tüm varlıklar, Allah tarafından belirli yasalar çerçevesinde yaratılmıştır. Fizik, kimya, biyoloji, sosyoloji ve coğrafya gibi derslerimizin konularını çoğunlukla bu yasalar oluşturmaktadır. Bu yasalar sayesinde evrende bir düzen ve uyum vardır. Yeryüzündeki hayat Allah'ın yarattığı bu düzen sayesinde sürmektedir.


Evrendeki değişmez yasalardan biri fiziksel yasalardır. Her varlık ancak bu yasalara uyarak varlığını devam ettirebilir. Allah her varlığa kendi işlevine uygun bir yapı, biçim, özellik ve yetenek vermiştir. Allah, doğadaki varlıkları tanımamızı ve onlar üzerinde düşünmemizi istemiştir.


Düzensizlik ve kargaşa ortamı oluşmasın diye Allah, evrene bir denge koymuştur. "Göğü Allah yükseltti ve dengeyi o koydu. Sakın dengeyi bozmayın." Rahman Suresi 7-8. Ayetler. Yeryüzünde dengeyi bozmamak için insanlar, doğayı koruma konusunda duyarlı olmalıdırlar.

  

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: