Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 611 Görüntülenme 07-10-2017

Kabe, Allah'a ibadet maksadıyla yeryüzünde yapılan ilk ibadethanedir. Allah'ın emri ile Hz. İbrahim ve Hz. İsmail tarafından yapılmıştır. Arabistan'ın Mekke şehrinde bulunan Kabe, tarih boyunca kutsallığını devam ettirmiş, insanların ilgisini çekmiştir.


İslamdan önce Kabe, puta tapan Araplar tarafından putlarla doldurulmuş ve yapılış amacının dışında kullanılmıştır. Peygamberimizin 630 yılında Mekke'yi fethetmesi ile Kabe putlardan temizlenmiştir.
İslamiyetten önce Mekke, Arapların ticaret merkeziydi ve Kabe'yi ziyaret amacıyla birçok insan her sene Kabe'ye gelirdi.


Habeşistan'ın Yemen Valisi Ebrehe, akın akın Kabe'yi ziyarete giden halkı kendi ülkesine çekmek için San'a şehrinde büyük bir tapınak yaptırdı. Fakat halkı Kabe'den vazgeçiremedi. Bunun üzerine Ebrehe Kabe'yi yıkıp ortadan kaldırmaya karar verdi ve fillerle de kuvvetlendirdiği bir ordu ile harekete geçerek Mekke yakınlarına geldi. Ordunun önünde büyük bir fil bulunuyordu.


Mekkelilerin bu orduya karşı koyacak güçleri yoktu. Ebrehe'nin adamları Araplara ait malları ve hayvanları yağma edip Ebrehe'ye getirdiler. Yağma edilen mallar arasında Peygamberimizin dedesi Abdülmuttalib'in de 100 devesi vardı. Mekke halkından bir heyet ricada bulunmak üzere Ebrehe'nin yanına gitti. Heyette, Abdülmuttalib de vardı. Ebrehe, niçin geldiklerini sordu. Abdülmuttalb develerinin geri verilmesi için geldiklerini söyledi.


Bunun üzerine Ebrehe: "Ben sandım ki Kabe'yi yıkmayayım diye yalvarmaya geldiniz. Siz ise develerinizin derdindesiniz."
Abdülmuttalib şu cevabı verdi: "Ben develerin sahibiyim, onları istiyorum. Kabe'nin sahibi var, onu sahibi korur."


Ebrehe develeri Abdülmuttalib'e geri verdi, sonra da Kabe'yi yıkmak üzere harekete geçti. En önde büyük bir fil vardı. Kabe'ye yaklaşınca bu fil bir adım ileri gitmedi. Geri çevrilince yürüyor fakat Kabe'ye çevrilince yürümüyordu. Bütün uğraşlara rağmen fili Kabe tarafına yürütmek mümkün olmadı.


Tam bu sırada beklenmedik bir olay oldu. Gruplar halinde gelen kuşlar havayı kapladı ve fil ordusunun üzerinde uçmaya başladılar. Bu kuşlar, ağızlarında ve ayaklarında taşıdıkları ufak taşları bir bomba gibi askerlerin üzerine yağdırdılar. Taşların isabet ettiği askerlerin vücutları delik deşik oldu ve böylece ordu kısa zamanda perişan olup dağıldı. Kabe yıkılmaktan kurtuldu. Ebrehe canını zor kurtarıp ülkesine döndü ve bir süre sonra orada öldü. Abdülmuttalib'in dediği gibi Kabe'yi onun sahibi Allah korudu.


İnsanlar tarafından savunmasız kalan Kabe'yi yıkmak ve batıl inançlarını devam ettirmek isteyenleri Yüce Allah böyle cezalandırdı. Kabe'yi yıkmalarına izin vermedi. Çünkü yakında Allah'ın sevgili kulu Hz. Muhammed (SAV) dünyaya gelecekti. 571 yılında meydana gelen bu olaydan 50 gün kadar sonra Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) doğdu.

  

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: