Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 13 Yorum 20,133 Görüntülenme 07-10-2013

İslam Dini'ni evrensel yapan birçok özellik vardır. Bunlardan bazıları şunlardır:


1) İslam bütün insanlığa gönderilen son din'dir:


İslam, bütün insanlığa gönderilen ve kıyamete kadar devam edecek olan son ilahi dindir. Nitekim; Peygamberimiz, İslam Dini'ni dünya milletlerine tebliğ etmek maksadıyla o dönemdeki ülkelerin devlet başkanlarına mektuplar göndererek onları İslam Dini'ni kabul etmeye çağırmıştır.


2) İslam akıl ve ilim dinidir:


İslam Dini, akla büyük önem vermiş, mükellef olmak için akıllı olmayı şart koymuştur. Bilgiyi de üstün bir değer veren dinimiz, daima okumayı ve öğrenmeyi emretmiş, bilgi öğrenmemnin her müslümana farz olduğunu bildirmiştir.


3) İslam hem dünya hem de ahiret dinidir:


İslam Dini'nin amacı hem dünya hayatında hem de sonsuz olan ahiret hayatında mutlu olmasıdır. Dinimiz, dünya durdukça insanların her çağda mutlu olmasını ve yükselmesini sağlayan, hem fertlerin hem de toplumun ihtiyaçlarına cevap veren prensipler koymuş, dünya ve ahirette mutlu olmanın yollarını göstermişlerdir.


4) İslam kolaylık dinidir:


İslam Dini'nde güçlük yoktur, kolaylık vardır. Dinimizin emirleri bizi olgunlaştırmak ve daha yüksek bir hayata hazırlamak içindir. İbadetlerin yapılmasında gücümüz dikkate alınarak dinimiz birçok kolaylıklar göstermiştir. Mesela; yolcular dört rekatlı farz namazları 2 rekat kılar. Namazı ayakta kılamayan oturarak kılabilir. Ramazan'da oruç tutmaya gücü yetmeyen hastalar iyileşince tutar. İyileşme ümidi olmayan hastalarla, oruç tutamayacak durumda olan yaşlılar ise tutamadıkları oruç yerine fidye verirler. İnsanın gücü ve ihtiyaçları dikkate alınarak zorunlu hallerde dinimizin getirdiği daha pek çok kolaylıklar vardır. Bu sebeple İslamın hükümleri her zaman ve her yerde uygulanabilir özelliklere sahiptir.


5) İslamda aşırıcılık yoktur:


İslam'ın hükümleri akla ve insanın yaradılışına (fıtratına) en uygun hükümlerdir. Bizim görevimiz ise bunlara uymaktır. Yapılması emredildiği halde, din adına aşırı giderek kendine eziyet etmek, helal olan dünya nimetlerinden uzaklaşıp sıkıntılı bir hayat sürmek İslam Dininde yoktur.


6) İslam barış ve sevgi dinidir:


İslam'ın bir gayesi de; insan sevgisini, insan haklarına saygıyı, kalplere yerleştirerek toplumda devamlı huzur ve baış sağlamaktır. Dinimiz bu amaçla birçok kurallar koymuş,birbirimizi sevmeyi, başkasının hakkına saygılı olmayı, gerçek mü'min olmanın şartı saymıştır.

 

OKUMA PARÇASI


İmam-ı Azam Ebu Hanife


           Ebu Hanife, İslam dünyasının yetiştirdiği en büyük alimlerden biridir. O, engin bilgisi, üstün zekası ve yüksek ahlakı ile İslam dünyasında bir yıldız gibi parlamış, müslümanlara ışık tutmuş, yol göstermiştir. Ebu Hanife, büyük bir bilgin olduğu kadar, Allah'a ibadette, insanlara iyilikte, doğrulukta ve güzel ahlakta örnek bir İslam büyüğüdür.


           O, kırk yıl yatsı abdesti ile sabah namazı kılmış, yani geceleri devamlı ibadetle geçirmiş, hiç uyumamıştır. Bir re'kat namazda Kur'an-ı Kerim'i baştan sona kadar okuduğu bildirilen Ebu Hanife, sadece Ramazan ayında her gece bir, her gün de bir olmak üzere 60 kere Kur'an'ı hatmedebilirdi.


           Geçimini ticaretle sağlayan Ebu Hanife, doğruluktan hiç ayrılmaz, kendinden çok başkalarını düşünürdü. Bir kadın, ona satmak için bir ipek elbise getirdi.Ebu Hanife fiyatını sordu. Kadın da 100 dirhem istedi.
Ebu Hanife: -Bunun değeri 100'den fazladır, kaça vereceğinizi söyleyin, dedi. Kadın, yüzer yüzer artarak 400 dirheme çıktı. Ebu Hanife: "Daha fazla yapar deyince" Kadın: "Benimle eğleniyor musunuz dedi?"  Ebu Hanife: "Ne münasebet, bir adam getirin de fiyat takdir ettirelim, dedi. kadın, bir adam çağırdı, fiyat takdir ettirdi. Ebu Hanife, 500 dirheme satın aldı. O, alıcı kendisi olduğu halde satıcının menfaatini koruyarak doğruluk örneği göstermiş oldu.


           Ebu Hanife, 55 defa hacca gitmiş, son haccında Kabe'nin içine girerek 2 rekat namaz kılmıştır. Namazın birinci rekatında fatihadan sonra Kur'an'ın yarısını, ikinci rekatında ise kalan yarısını okuyarak 2 rekat namazda Kur'an-ı Kerim'i tamamlamıştır.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (13)

@isim vermek istemeyen kişi demiş ki;
güzel bir emek işime yaramadı ama olsun
@ömer aslan demiş ki;
sağolunnnnnnnnnnnnnn cok iyiiidiii.
@ismini vermek istemeyen kişi demiş ki;
sağlun çok güzeldi
@Selana cahu demiş ki;
Vallahi odevime yardimci oldu
@isim yok demiş ki;
çok güzel
@ece erken demiş ki;
ben bu siteye üye oldum süper bir site bana islam ı daha güzel öğretiyo çok beğendimm :D
@HACER demiş ki;
çok yararlıydı çok bilgi aldım
@NESLİŞAH demiş ki;
ÇOK TEŞEKKÜRLER HERKESE TAVSİYE EDERİM
@AZAD AGIRİ demiş ki;
BİLGİ TAZELEMEKTEN ZEVK DUYUYORUM HEPİNİZE TAVSİYE EDİYORUM
@*isim vermek istemeyen kişi* demiş ki;
teşekkürler ödevime yardımcı oldu
@Ne yapcan demiş ki;
Vallaha çok iyi proje ödevime aynıdını yazdım }{√
@Firat baba demiş ki;
Iyiki car
@iisim vermıyoym demiş ki;
vayyyyyyyyyyyyyy

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: