Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 2 Yorum 6,740 Görüntülenme 21-01-2014

Kendimize karşı görevlerimizden biri de dilimizin terbiye edilmesidir. Ağzımızdan içeri giren şeylere dikkat edeceğimiz gibi ağzımızdan çıkan sözlere de dikkat etmemiz gerekir. İslam dini bize konuşmanın ve söz söylemenin adabını öğretmiştir.

 

Konuşurken Uymamız Gereken Ahlak Kuralları Kısaca Şunlardır:


1) Söyleyeceği sözün sonunu düşünerek ona göre konuşmak,


2) Dünya ve ahiret için yararı olmayan sözleri söylememek,


3) Sözleri ile kimsenin gönlünü kırmamak, konuşurken başkasının sözünü kesmemek,


4) İnsanların makam ve şahıslarına göre konuşmak,


5) Bir insanı öğerken aşırıya gitmemek,


6) Büyüklerin yanında yüksek sesle konuşmamak,


7) Boşboğazlık, gevezelik etmemek,


8) Konuşurken ağzını eğip bükmemek, bilgiçlik taslamamak, başkalarının sözlerinde kusur aramamak,


9) Dilini kötü sözlere alıştırmamak, yalan söylemekten, yalan yere yemin etmekten, başkalarının aleyhinde konuşmaktan, koğuculuk yapmaktan, yalan yere söz vermekten sakınmak,


10) Başkalarıyla alay etmemek, kimseye kötü bir ad takmamak,


11) Söylenmemesi istenen bir sırrı başkasına söylememek.

 

Peygamberimiz, kurtuluş yolu nedir? diye sorana şu cevabı vermiştir: "Dilini muhafaza et."


Ashabdan biri Peygamberimize: Kendim için korkacağım en tehlikeli şey nedir? dedi. Sevgili Peygamberimiz mübarek dilini eliyle tutarak: "İşte budur." buyurdu.


Peygamberimiz (SAV) bir hadisi şeriflerinde de şöyle buyurmuştur: "Allah'a ve ahiret gününe inanan kimse ya hayırlı söz söylesin veya sussun."


Görülüyor ki, dilimize sahip olmamız, söyleyebileceğimiz sözlere dikkat etmemiz çok önemli bir ahlak kuralıdır.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (2)

@gül demiş ki;
birşey degil
@Aydan M demiş ki;
Eselamu aleykm. Ben olumun hak oldugunu bıldım ve Allah"la goruwe hazırlawmakla mewgul oldum.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: