Dini Bilgiler 5 Yorum 7,600 Görüntülenme 13-01-2014

      Akıl, Allah'ın insanlara verdiği büyük bir nimettir. İnsan, iyiyi ve kötüyü birbirinden akıl ile ayırır. Akıl insanı diğer canlılardan ayıran en büyük özelliktir.


      Dinimizde mükellef olmak için akıllı olmak şarttır. İman ve ibadetlerde aranan ilk şart akıldır. Aklı olmayanların dinin emirlerinden sorumlu olmaması aklın İslam Dinindeki önemini göstermektedir. Ancak, aklın gerçek değerini bulması ve insan için yararlı olabilmesi, onu iyi kullanmaya bağlıdır. Aklını iyi kullanmayanlar, Kur'an-ı Kerim'de yerilmektedir. Aklı en önemli bilgi vasıtalarından biridir.


      İslam Dini akla olduğu gibi bilgiye de üstün bir değer vermiş, daima okumayı ve öğrenmeyi emretmiştir. Kur'an-ı Kerim'in ilk ayetinin "Oku" emri ile başlaması, bize okumanın önemini açık bir şekilde göstermediktedir. Bilgiye ve bilgi sahiplerine verilen değer konusunda Yüce Allah şöyle buyuruyor: "De ki: Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?" Peygamber Efendimiz de bilgi öğrenmenin müslümanlar için önemli bir görev olduğunu şöyle buyuruyor:


"İlim öğrenmek erkek ve kadın her müslümana farzdır."


Dinimizin bu emirlerine uygun olarak atalarımız bilgiye çok değer vermiş, bilim adamlarına büyük saygı göstermiştir.


      Büyük Türk Hükümdarı Yavuz Sultan Selim, Mısır seferinden dönerken yanında bulunan din bilgini İbni Kemal ile çamurlu bir yerden geçiyorlardı. İbni Kemal'in atının ayağından sıçrayan çamurlar Yavuz'un elbisesini kirletince, İbni Kemal buna çok üzülmüştü.


      Hocasının üzüldüğünü gören Yavuz Sultan Selim: "Üzülme hocam! Alimin atının ayağından sıçrayan çamur bizim için bir süstür. Bu kaftan bu çamur ile saklanıp tabutumun üzerine konulsun" diye vasiyet etmiş, alimlere olan üstün saygısını göstermiştir.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (5)

@zeynep demiş ki;
Güzel olmuş emeği geçen herkese teşekürlr
@ömer demiş ki;
çok güzel derslerimi yapabiiyorum
@hira hira demiş ki;
aradığımı bulamıyorum
@Mustafa demiş ki;
Çok iyi olmuş ödevim için güzel bir araştırma oldu teşekkürler
@Ahmet Berat Şenol demiş ki;
Gerçekten de, bu konuda bir çok yeni şeyleri öğrene biliyor um Allah sizden razı olsun☺kısa ve net

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: