Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 6 Yorum 9,048 Görüntülenme 28-10-2013

       Son ve en mükemmel din olan İslam'ın  gayesi insanların mutluluğudur. Bu mutluluk, tek taraflı ve dengesiz bir mutluluk değildir.


       İslam dini, insanlara hem dünyada hem de ahiret hayatında mutlu olmanın yollarını göstermiştir. Dünya ve ahiret mutluluğu çalışmakla elde edilir. Bu sebeple müslüman, her ikisi için de çalışmak zorudnadır. Dünya için çalışıp kazanmak da dinimizin emridir.


       Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de "Hakikaten insan için çalıştığından başkası yoktur." buyurarak çalışmanın önemini bildirmiştir.
Sevgili Peygamberimiz (SAV) de : "Kişinin yediği en hayırlı yemek, elinin emeği ile kazandığı yemektir. Allah'ın Peygamberi Davut (a.s)'da elinin emeği ile geçinirdi." buyurmuştur.
Dinimiz, çalışmaya büyük önem vermiş, helal kazanç sağlamak için çalışmayı ibadet olarak değerlendirmiştir.


       Bir gün Peygamberimizin bulunduğu bir yerde kuvvetli birinin geçtiğini gördüler. Bunu gören ashab: "Ya rasulallah! Keşke bu adam Allah yolunda çalışsa, dediler." Bunun üzerine Peygamberimiz (SAV) şöyle buyurdu: "Eğer bu adam evinden küçük çocuklarının ekmeğini kazanmak için çıkmış ise Allah yolundadır. İhtiyar anne ve babasının ihtiyaçlarını karşılamak için çıkmış ise yine Allah yolundadır. Eğer gösteriş için çıkmış ise o zaman şeytan yolundadır." Et-Tergib ve't-terhib s254


       İslamın beş şartından ikisi olan zekat ve hac, zengin müslümanların yapması gereken ibadetlerdir. Zenginlik ise çalışmakla elde edilir. Çalışan insan hayırlı insandır. Çünkü, insan çalışmakla hem kendisine, hem ailesine hem de milletine yararlı olur.


Peygamber Efendimiz (SAV) : "İnsanların hayırlısı, insanlara yararlı olandır." buyurarak bu gerçeği açıklamıştır.
Müslüman hiç ölmeyecekmiş gibi dünya için çalışmalı, yarın ölecekmiş gibi de ahiret için hazırlık yapmalıdır.


Peygamberimiz, daima çalışmayı tavsiye etmiş "İki günü birbirine denk olan aldanmıştır." buyurarak müslümanların her gün daha ileri gitmesini istemiştir.
Medineli müslümanlardan biri Peygamber Efendimize gelerek kendisine yardım etmesini istedi. Peygamberimiz ona:
- Evinde bir şey yok mu? diye sordu. O da:
- Bir tarafını üstümüze aldığımız, bir tarafını da yere serdiğimiz bir sergi ile su içtiğimiz bir çömlek var, dedi.
Peygamberimiz ona:
- Git onları bana geir, dedi. Adam gidip getirdi. Peygamberimiz:
- Bunları kim satın alacak, dedi.
Müslümanlardan biri:
- Ey Allah'ın resulü, ben bunları bir dirheme satın alırım dedi. Peygamberimiz:
- Fazla veren var mı? diye sordu. Bir başkası:
- Bunlara 2 dirhem veririm, dedi. Peygamberimiz bunları o adama verdi. Sonra kendisine gelen adama dönerek:
- Bunların (dirhemlerin) biriyle evine yiyecek al, biriyle de bir balta alarak bana getir, dedi. Peygamberimiz adamın getirdiği baltaya kendi eliyle sap taktı ve:
- Haydi git (dağdan) odun kes de sat, 15 gün seni buralarda görmeyeceğim, buyurdu.
Adam 15 gün sonra geldi. On dirhem kazanmış, bir kısmıyla yiyecek, bir kısmıyla da elbise almıştı. Bunun üzerine Peygamberimiz:
- Böyle çalışman, dilencilik yapmandan hayırlıdır. Çünkü dilencilik yapmak kıyamet gününde yüzünde kara leke olacaktır, buyurdu.
Sevgili peygamberimiz şu mübarek sözü ile bize ve dünya ve ahirette mutlu olmanın yollarını göstermiştir. Buyuruyor ki: "Sizin hayırlınız; dünyası için ahiretini terk etmeyen, ahireti için de dünyasını terk etmeyip her ikisi için çalışan ve insanlara yük olmayandır."


O halde müslüman hem dünya, hem ahiret için çalışacak, her gün daha ileri gidecektir. dinimizin emri budur.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (6)

@duygu can demiş ki;
hoş ve güzeldi
@kadir kaya demiş ki;
çok doğru ve güzeldi
@Bekir yükseledağ demiş ki;
Çok uzun ama iyiydi teşekkürler
@Bekir yükseledağ demiş ki;
Çok hata var yazılımda düzelmesini rica ediyorum lütfen
@nisa demiş ki;
daha kısası yok mu. lütfen
@sert demiş ki;
çok uzun

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: