Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 1 Yorum 5,117 Görüntülenme 06-10-2013

DİN NEYE DENİR?
         

Din, akıl sahibi insanları kendi istekleri ile dünyada ve ahirette iyiliğe ve mutluluğa ulaştıran ilahi bir kanundur. Dinler başlıca 3 kısma ayrılır:

1) Hak Din: Allah tarafından Peygamber aracılığı ile insanlara bildirilen, hiçbir değişikliğe uğramadan ve bozulmadan günümüze kadar gelen din'dir. Bu özellikleri taşıyan din, bizim dinimiz olan İslam Dini'dir.


2) Muharref Dinler: Allah tarafından Peygamberleri aracılığı ile bildirdiği halde sonradan insanlar tarafından değiştirilen ve aslı bozulan dinlerdir.


3) Batıl Dinler: İnsanlar tarafından uydurulan dinlerdir. Bunların, peygamberlerin tebliğ ettiği dinlerle hiçbir ilgisi yoktur.
 

DİNLER ARASINDA İSLAM'IN YERİ


           İlk insan olan Hz. Adem (AS) aynı zamanda ilk peygamberdir. İnsanlığın ilk dini de Hak din'dir. Hz. Adem'den Hz. İsa'ya kadar gelen bütün peygamberler insanlara Allah'ın birliği inancını tebliğ etmişler ve Allah'a nasıl ibadet edileceğini öğretmişlerdir. Ancak bu peygamberlerin tebliğ ettiği iman esasları ve dini hükümler zamanla bozulmuş ve aılları kaybolmuştur.


           Bunun yerine Yüce Allah, son peygamber Hz. Muhammed (SAV) aracılığı ile bütün insanlara son ve en mükemmel din olan İslam'ı göndermiştir. Bugün yeryüzünde gerçek din, İslam Dini'dir. Batıl dinlerin Allah katında hiçbir değeri yoktur. Allah katında tek ve makbul olan din İslamdır.


           Bu gerçek Yüce Allah tarafından Kur'an-ı Kerim'de şöyle bildirilmiştir: "Allah katında din şüphesiz İslamdır." "Kim İslam'dan başka bir din ararsa asla kabul edilmeyecektir. O ahirette de zarara uğrayanlardandır."


İSLAM DİNİNİN GAYESİ
          

İslamın getirdiği hükümler, insanların mutluluğunu amaçlamaktadır. Bu hükümlere uygun hareket edenler hem dünya, hem de ahiret mutluluğunu kazanacaktır.İslam Dini'nin hükümleri 3 kısımdan oluşur:


1) İman: İnsan, iman esaslarına inanmakla manevi gıdasını almış, kalbini yanlış inançlardan temizleyerek doğru inançla süslemiş ve gerçek değerini kazanmış olur.


2) Amel: İnsanların yaptığı işlerdir. Amel ile ilgili hükümler ikiye ayrılır a) Allah'a karşı ibadet ve görevleri  b) İnsanların kendi aralarındaki ilişkileri düzenleyen hükümler


3) Ahlak: İnsanlara karşı düşünce ve davranışlarımızı düzenleyen hükümlerdir.


İSLAM DİNİNİN ÖZELLİKLERİ


1) İslam, son dindir. İslam Dini'nden başka din gelmeyecek, hükümleri kıyamete kadar devam edecektir. İslam Dini'ni insanlara tebliğ eden Hz. Muhammed (SAV) son Peygamberdir, ondan sonra başka peygamber gelmeyecektir.


2) İslam evrensel bir dindir. Önceki peygamberlerin tebliğ ettikleri dinler, belirli milletlere geldiği halde İslam dini, bütün dünya milletlerine gönderilmiştir.


3) İslam Dini'nin hükümleri bütün insanların ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde mükemmeldir. Bu sebeple başka bir dine ihtiyaç kalmamıştır.


4) İslam dini, kendinen önce Allah tarafından gönderilen peygamberleri ve ilahi kitapları tasdik eder.


5) İslam dini, önceki Peygamberlerin tebliğ ettiği dinlerin hükümlerini yürürlükten kaldırmıştır. Çünkü onlar, belirli milletlere sınırlı zamanlar için gönderilmişti. Halbuki İslam dini, bütün milletlere gönderilen ve kıyamete kadar değişmeden devam edecek olan dindir.

Facebook Yorumları

Yorumlar (1)

@Saadet Bişirik demiş ki;
iyiki müslümanım Allaha çok şükür islam dini en doğru dindir buna kalpten inanıyorum yüce RABBİMİZ bu dinin ilkelerini en doğru şekilde yerine getirmeyi hepimize nasip eder inşallah

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: