Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 1,890 Görüntülenme 02-10-2017

1) Hiç kimseye zarar vermemek: İnsanların canına, malına, konutuna, hürriyetine, namus ve şerefine tecavüz etmek dinimizce yasaktır. Bunlar insanların dokunulmaz haklarıdır. Müslüman, başkalarının hakkına saygı göstermek, insanlarazarar verici her türlü fiil ve davranıştan sakınmakla görevlidir. Gerçek müslüman olabilmenin bir şartı da budur. Peygamberimiz şöyle buyurmuştur.
"Müslüman, diğer müslümanların onun dilinden ve elinden zarar görmediği kimsedir." Riyazü's-Salihin c.3,s148


2) Başkalarına yardım etmek : İnsanlara tatlı sözlü ve güler yüzlü davranmak, fakirlere yardım etmek, yoksulların ihtiyaçlarını karşılamak, kimsesizleri korumak, düşeni kaldırmak, yolunu şaşıranlara yol göstermek dinimizin emri, iyi ahlaklı olmanın gereğidir.


3) Büyüklere saygı, küçüklere merhamet göstermek: Anne ve babamıza, büyük kardeşlerimize, öğretmenlerimize ve yaşça bizden büyük olanlara saygı göstermek, bizden küçüklere, kimsesizlere, güçsüz ve yetimlere merhamet etmek, yardımcı olmak önemli bir ahlak kuralıdır. Peygamberimiz (SAV) bu konunun önemi hakkında şöyle buyuruyor: "Büyüklerimize saygı göstermeyen, küçüklerimize merhamet etmeyen bizden değildir." Seçme Hadisler s.218


4) Selamlaşmak: Müslümanlar birbirleri ile karşılaşınca selamlaşır ve tokalaşır. Selam vermek sünnet, verilen selamı almak farzdır. Önce küçük büyüğe, yürüyen oturana selam verir. Selamlaşmak müslümanlar arasında sevgi ve dostluk bağlarını kuvvetlendirir.


5) Dargın durmamak: Müslümanlar arasında herhangi bir sebeple dargınlık olursa, vakit geçirmeden dargınlar hemen barışmalıdır.
Peygamberimiz: "Bir müslümanın diğer din kardeşi ile üç günden fazla dargın durması helal olmaz." Riyazü's-Salihin c.3,s.168 buyurarak dargın durmanın kötü bir davranış olduğunu bildirmiş, uzun süre küs duranların büyük günah işlediklerini belirterek şöyle buyurmuştur: "Bir kimse müslüman kardeşi ile bir sene küs durursa onun kanını dökmüş gibi günaha girmiş olur." Riyazü's-Salihin c.3,s.170


6) Dargınları barıştırmak: Bir kimse, iki müslümanın birbiri ile dargın olduğunu görürse onların arasını bulup barıştırmakla görevlidir. Bu konuda Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyurulmaktadır: "Mü'minler ancak kardeştirler. O Halde iki kardeşinizin arasını düzeltiniz." Hucurat suresi, 10 Peygamber Efendimiz (SAV) de: "Sadakaların en hayırlısı dargın olan kimseleri barıştırmaktır." Seçme Hadisler, s.237 buyururak dargınları barıştırmanın çok hayırlı bir davranış olduğunu bildirmiştir.


7) Dostları ziyaret etmek: Müslümanlar uygun zamanlarda yakınlarını, büyüklerini ve baba dostlarını ziyaret etmelidir.


Ziyarette şunlara dikkat etmek gerekir:
a) Ziyaret için uygun bir zaman seçmek,
b) Ziyaret, usandıracak şekilde çok sık olmamalı,
c) Ziyaret edeceği kimseye mümkünse önceden haber vermek,
d) Elbise temiz, kılık kıyafet düzgün olmalı,
e) İzin almadan kimsenin evine veya odasına girilmemeli.


8) Misafirleri ağırlamak: Misafirleri ağırlamak dinimizin tavsiye ettii iyi davranışlardan biridir. Misafirseverliğin milli geleneklerimiz arasında önemli bir yeri vardır. Türk milleti, tarih boyunca misafirlere karşı iyi davranışı ile tanınan bir millettir.


Misafirlere karşı başlıca görevlerimiz:
a) Misafirleri güler yüzle, tatlı sözle karşılamak,
b) En iyi şeyle ağırlamak, bir şeyler ikram etmek,
c) Misafirin yanında hizmetçi ve çocukları azarlamamak, asık suratlı olmamak,
d) Misafir gideceği zaman onu ağırlamak.


9) Davete gitmek : Bir müslüman eğer sakıncalı bir durum yoksa, din kardeşinin davetine gitmeli, vereceği yemeğe katılmalıdır. Bu davranış müslümanlar arasındaki sevgiyi artırır. Peygamberimiz bu konuda şöyle buyurmuştur: "Sizden birinizi din kardeşi düğün yemeğine veya benzeri şeye davet ederse gidin." Samiu-s-Sağir. Sevgili Peygamberimiz zengin, fakir ayrımı yapmaz, bir hizmetçi davet etse bile giderdi.


10) Büyüklerin ellerini öpmek: Müslümanlar, saygılarını göstermek maksadıyla, bilginlerin ve büyüklerin ellerini öpebilir.


11) Başkalarının kusurlarını araştırmamak: Bir müslüman din kardeşinin özel hayatını araştırmaz. Gördüğü kusurları başkalarına yaymaz. Din kardeşini başkalarının yanında kötülemez. Gördüğü hatalı davranışları kırmadan, incitmeden uygun sözlerle düzeltmeye çalışır.


12) Kötülük yapanları bağışlamak: İyi ahlaklı bir insan kendisine yapılan fenalıkları bağışlar. Hatta bağışlamakla da kalmaz, kötülüklere karşı iyilik yapar. Bu davranış ahlaken olgunlaşmış müslümanların yapacağı güzel bir davranıştır.


Sevgili Peygamberimiz: "Üç güzel huy kimde bulunursa yüce Allah o kimseyi rahmeti ile cennete kor." buyurdu.
O huylar nelerdir? diye sorulunca şu cevabı verdi:
-"Sana vermeyene sen verirsin,
-Sana gelmeyene sen gidersin,
-Sana zulmedeni bağışlarsın." Seçme Hadisler,s.211


14) Cenazelere katılmak: Ölen din kardeşinin cenaze namazını kılmak, onu kabrine kadar götürmek, din kardeşi için Allah'tan rahmet dilemek ve dua etmek, müslümanların dünya hayatından ayrılıp ahirete göçen din kardeşlerine yapmaları gereken önemli bir görevdir.


15) Din kardeşinin iyiliğini istemek: Müslüman, din kardeşleri için iyi düşüncelere sahip olmalı, kendisi için sevip istediği iyi şeyleri din kardeşleri için de arzu etmeli, kendisi için hoşlanmadığı bir şeyi başkaları için de arzu etmemelidir.


İyi ahlaklı olgun bir müslüman olabilmenin ölçüsü budur.

  

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: