Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 702 Görüntülenme 13-11-2017

Kader konusu, insanın akıl sahibi, özgür ve sorumlu olması ile yakından ilgilidir. İnsanın kaderi, iyilik ve kötülük işleyecek bir yetenekte yaratılmış olması, kendisine düşünme yeteneği (akıl), tercih etme bilinci (irade) ve bu tercihini eyleme dönüştürebilecek bir fiziksel yeterliliğin verilmiş olmasıdır.


1- Akıl Sahibi Olmak : Akıl, iyi ile kötü, doğru ile yanlış arasında tercih yapabilme yetisidir. Aklı doğru kullanmak;
- Kazanımları ve kayıpları göz önünde bulundurarak,
- Olaylar arasında sebep-sonuç ilişkisi kurarak
- Uygun ve ideal olanı tercih etmeyi ifade eder.


Aklı devre dışı bırakarak kader konusunu doğru anlayamayız. İnsanın en belirgin özelliği aklı ve düşünme yeteneğine sahip olmasıdır. Bizler, bu sayede bilgi ediniriz. Bilgi bizlere, akıl gibi doğuştan verilmemiştir.


2- Özgür Olmak : Özgürlük, herhangi bir sınırlama, zorlama ve kısıtlama olmadan düşünceleri ifade etme, iyi veya kötü yönde davranma durumudur. Kaderle ilgili olarak özgürlük, insanı, sorumlu olduğu alanda iyi vya kötü iş yapmakta serbest bırakmasıdır.


3- Sorumlu Olmak : Sorumluluk; bir kimsenin üzerine aldığı, yaptığı ya da yapmadığı bir işten dolayı gerektiğinde hesap vermek zorunda olmasıdır. Akıl yürütme yeteneği ve iradesini özgürce kullanma gücü olan insan, yapıp ettiklerinden sorumludur. Çünkü insan bu özellikleriyle göklerin, yerin ve dağların yüklenmekten çekindiği önemli bir sorumluluğu almıştır. 

  

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: