Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 1,410 Görüntülenme 05-12-2013

Tilavet secdesi, Allah'a saygıdır. Kur'an-ı Kerim'in 14 suresinde secde ayeti vardır. Bunlardan birini okuyan veya işitince secde etmek vaciptir.


Secde ayeti namazda okunursa, tilavet secdesinin namazda yapılması gerekir. Şöyle ki: Secde ayetinden sonra Kur'an okmaya devam edecekse, secde ayetini okuyunca hemen tilavet secdesini yapar ve tekrar ayağa kalkarak okumaya devam eder.


Eğer secde ayetinden sonra okumaya devam etmeyecek ise, bir iki en çok üç ayet daha okuyup rüku ve secdeye varır: Ayrıca tilavet secdesi gerekmez.


Namazda okunan secde ayetini, namazda olmayan kimse işitirse namazdan sonra tilavet secdesini yapması gerekir.


Namazda secde ayetini okuyanın namazda tilavet secdesini yapması lazımdır. Namaz bittikten sonra yapılmaz. İmam namazda secde ayetini okursa hem kendisi, hem de ona uyan cemaat secde yaparlar. Tilavet secdesi namaz kılmakla mükellef olanlara vaciptir. Adet halinde bulunan veya lohusa olan kadınlara vacip değildir.

 

Namaz dışında tilavet secdesinin yapılışı:


Abdestli olarak kıbleye dönülür. Tilavet secdesi niyetiyle eller kaldırılmadan "Allahu Ekber" denilerek secdeye varılır. Secdede üç kere "Sübhane Rabbiye'l-ala" söylendikten sonra "Allahu ekber" denilerek ayağa kalkılır. Ayağa kalkarken "Gufraneke Rabbena ve ileyke'l-masir" denilmesi müstehaptır. Secde bir defa yapılır, secdeden sonra selam yoktur.

 

Kur'an-ı Kerim'de Secde Ayeti Bulunan 14 Sure Şunlardır:


1) Araf Suresi (206. Ayet)        2) Rad Suresi (15. Ayet)
3) Nahl Suresi (48. Ayet)         4)İsra Suresi (107. Ayet)
5) Meryem Suresi (58. Ayet)    6) Hac Suresi (18. Ayet)
7) Furkan Suresi (60. Ayet)     8) Neml Suresi (25. Ayet)
9) Secde Suresi (15. Ayet)      10) Sad Suresi (24. Ayet)
11) Fussilet Suresi (37. Ayet)  12) Necm Suresi (62. Ayet)
13) İnşikaka Suresi (21. Ayet)  14) Alak Suresi (19. Ayet)

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: