Dini Bilgiler 0 Yorum 796 Görüntülenme 03-12-2016

Vatan toprakları üzerinde yaşayan milleti idare eden teşkilata "devlet" denir.


Canımızı, malımızı, dinimizi, namus ve şerefimizi, dış ve iç düşmanlara karşı koruyan devlettir. Devlet olmasa insan, kendi kendini düşmanlara karşı koruyamaz, huzur ve güven içinde yaşayamaz, güçlüler zayıfları ezer, canımız, malımız, dinimiz, namusumuz, tehlikeye düşer. Devletsiz millet ya yok olup gider ya da düşmanların kölesi olur.


Devletin Başlıca Görevleri:

 

a) Yurdumuzu, milletimizi, düşmanlara karşı korumak, can ve mal güvenliğini sağlamak,
b) Eğitim, sağlık, yol, su, haberleşme gibi hususlarda milletin ihtiyacını karşılamak,
c) Ülkenin kalkınması, vatandaşların huzur ve mutluluğunun sağlanması için gerekli tedbirleri almak,


Devletin bunları yapabilmesi için milletin Devlete karşı görevlerini yerine getirmesi gerekir. Millet devlete karşı görevlerini ne kadar iyi yaparsa devlet de millete o derece iyi hizmet eder.


Devlete Karşı Başlıca Görevlerimiz Şunlardır:


1) Vergi Vermek:
Devlet, yukarıda saydığımız bu hizmetleri vatandaşların ödedikleri vergilerle yapar. Bir kimse vergisini ödemediği veya eksik ödediği halde başkalarının tam olarak ödediği vergilerle yapılan hizmetlerden yararlanırsa haksızlık etmiş olur. Yapılan işe katkısı olmadığı halde karına ortak olmak haksızlıktır.


Hakkı olmadığı bir şeyi eline geçirmek, devletin malını, milletin hakkını çalmaktır. Allah'a inanan, milletini seven hiçbir müslüman böyle bir davranışta bulunmaz, üzerinde milyonlarca insanın hakkı olduğu halde Allah'ın huzurunda kolay hesap veremez, sorumluluktan kurtulamaz.


Şu mübarek vatan toprakları üzerinde canımızın, malımızın, şeref ve namusumuzun güven içinde bulunması, devletimizin güçlü ve milletimizin mutlu olması için vergilerimizi zamanında ve tam olarak ödememiz gerekir.


2) Kanunlara Saygılı Olmak, Halkın Huzuru ve Güvenliği için Konulan Kurallara Uymak:
Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruyor: "Ey iman edenler, Allah'a itaat edin, Peygambere ve sizden olan emir sahiplerine de itaat edin." (Nisa Suresi 59 ayet) Peygamber Efendimiz de: "Emire (İş başındakilere) itaat edin bana itaat etmiş, emire asi olan bana asi olmuş demektir." buyurarak yöneticilere itaat etmenin önemini belirtmiştir.


3) Askerlik Yapmak :
Devlete karşı önemli görevlerimizden biri de askerlik yapmaktır. Askerlik hem dini hem de kutsal bir görevdir. İç ve dış düşmanlara karşı vatanımızı ordumuz korumaktadır.


Sevgili Peygamberimiz askerde nöbet beklemenin fazileti hakkında şöyle buyuruyor : "Bir gün bir gece sınır boyunda nöbet beklemek, gündüzleri oruçla, geceleri de ibadetle geçirilen bir aydan daha hayırlıdır. Görev başında ölürse, yapmakta olduğu amelinin sevabı ve rızkı (şehitlerde olduğu gibi) devam eder ve kabir azabından kurtulur." "İki göz vardır ki onlara cehennem ateşi dokunmayacaktır: Biri Allah korkusundan ağlayan göz, diğeri Allah rızası için gece nöbet bekleyen göz."

 

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: