Dini Bilgiler 0 Yorum 914 Görüntülenme 08-02-2016

Vaktiyle tecrübeli bir bilgin ölümü yaklaştığı bir sırada çocuklarını yanına çağırır ve birer değnek getirmelerini ister, çocuklar babalarının emrini yerini getirir. Bilgin değnekleri bir araya getirip demet yaptıktan sonra büyük oğluna uzatarak bunları kırmasını ister. Oğlu çok uğraşırsa da bir arada bulunan değnekleri kıramaz. Bilgin, değnekleri sıra ile diğer oğullarına verir, fakat onlar da kıramazlar.

 

Bunun üzerine demeti çözer, değnekleri ayırır ve her oğlunun eline birer tane verir. Tecrübeli bir baba bunula çocuklarına neyi anlatmak istediğini şöyle açıklar:

 

"Evlatlarım! Değnekler (yani incecik çubuklar) bir araya gelince kırılamadığı halde, birbirindenayrılınca teker teker nasıl kolaylıkla kırılıyorsa; siz de kardeşler olarak daima bir ve beraber olursanız sizi hiç kimse mağlup edemez, rahat ve huzur içinde yaşarsınız. Eğer parçalanıp dağılırsanız, düşmanlarınız sizi kolaylıkla mağlup eder ve böylece perişan olursunuz. Bu misal ile size daima birlik içinde olmanızı anlatmak istedim."

 

Durum bir ailedeki kardeşler için böyle olduğu gibi, daha geniş anlamda vatan toprakları üzerinde yaşayan millet için de aynıdır. Milletimizi büyük bir aileye benzetirsek, milleti meydana getiren insalarımızı da bu büyük ailenin fertleri ve birbirinin kardeşleri olarak düşünebiliriz.

 

Nitekim Sevgili Peygamberimiz: "Müslüman müslümanın kardeşidir." buyurarak, bütün müslümanların birbirlerinin kardeşi olduğunu bildirmiştir. Bu kardeşlik dünya hayatı ile sınırlı değildir.

Bu, ölümden sonra da devam eden ve bizi edebi saadet yurdu cennette buluşturacak olan bir kardeşliktir.

Bu, öyle sağlam bir kardeşliktir ki hiçbir güç onu bozamaz. Hiç kimse bizi birbirimizden koparıp ayıramaz.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: