Dini Bilgiler 0 Yorum 5,209 Görüntülenme 08-10-2013

Kelime-i Tevhid
Okunuşu: "La ilahe illellah, Muhemmedun Resulüllah." Anlamı: "Allah'tan başka ilah yoktur, Hz. Muhammed (SAV) Allah'ın Peygamberidir."

 

Kelime-i Şahadet
Okunuşu: "Eşhedu en la ilahe illellah ve eşhedu enne Muhammeden abdühü ve Resulüh." Anlamı: "Ben şahitlik ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki Hazreti Muhammed (SAV) Allah'ın kulu ve elçisidir."

 

İMAN ESASLARI

Sözlük anlamı olarak iman: "Peygamberimiz Hz. Muhammed (SAV) 'in Allah tarafından getirdiği şeylerin olduğuna kalp ile inanmak ve bu inancı dil ile söylemektir. İman ikiye ayrılır: a)İcmali İman  b)Tafsili İman

 

a) İcmali İman: Allah'a ve Hz. Muhammed (SAV) 'in Allah'ın peygamberi olduğuna inanmaktır. Dinimizde yapılması gereken şeylerin bir özeti olduğu için buna "İcmali İman" yani "Topluca İman" denir.
İman esasları, toplua ve özet olarak hem Kelime-i Tevhid hem de Kelime-i Şehadette ifade edilmiştir. Bir insan, Kelime-i Tevhid veya Kelime-i Şehadetten birini dili ile söyler, kalbi ile de inanırsa İslam Dini'ne girmiş olur. Ancak, müslümanın bu kadar da yetinmeyip, İman eseslarını ayrıntıları ile öğrenmesi ve hepsine ayrı ayrı inanması gerekir.

 

b) Tafsili İman: İman esaslarına ayrı ayrı inanmaya "Tafsili İman" yani "Ayrıntılı olarak iman" adı verilir. Ayrıntılı olarak bildirilen İman esaslarına imanın şartları da denir.


İmanın şartları 6 tanedir ve şunlarıdır :

 

1- Allah'a
2- Allah'ın meleklerine
3- Allah'ın kitaplarına
4- Allah'ın Peygamberlerine
5- Ahiret gününe
6- Kadere, iyilik ve kötülüğün Allah'ın yaratması ile olduğuna, inanmaktır.

İmanın şartları "Amentü" de toplanmıştır. Her müslüman "Amentü"yü anlamı ile birlikte öğrenmelidir.

 

Amentü şudur
Okunuşu: "Amentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusülihi ve'lyevmi'l-ahari ve bi'l-jkaderi hayrihi ve şerrihi minellahi teala ve'l-ba'sü ba'de'l-mevti hakkun. Eşhedü enla ilahe illellah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulüh."

 

Anlamı: "Ben; Allah'a, Allah'ın meleklerine, Allah'ın kitaplarına, Allah'ın Peygamberlerine, Ahiret gününe, Kadere: İyilik ve kötülüğün Allah'ın yaratması ile olduğuna inandım. Öldükten sonra dirilmek haktır. Ben şahitlik ederim ki Allah'tan başka ilah yoktur. Yine şahitlik ederim ki Hz. Muhammed (SAV) Allah'ın kulu ve peygamberidir."


ŞİİR

Özde, sözde, dilde,seste Allah bir!
Yer ettikçe can kafeste Allah bir!
Böyle geldik, böyle gitmek dileriz...
İlk nefeste, son nefeste Allah bir.

Emin Ali Sipahi

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: