Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 2,250 Görüntülenme 19-11-2017

İbadet Allah'a kulluk etmek, saygı östermek, onun emirlerini ve ona olan bağlılığın gereklerini yerine getirmektir. İbadet, Allah'a kulluk bilinciyle insanın, iman ve inancının bir gereği olark sergilediği iyi ve güzel olan örnek davranışlardır.


İbadetin anlam ve kapsamı çok geniştir. İslam'ı öğrenmek, öğretmek, yaşamak, dua, niyaz ve tefekkürle Allah'a gönülden yönelmek bir ibadettir.


Dinin emir, yasak ve tavsiyelerine uyma, ailenin ihtiyaçlarını helal ve meşru yollardan karşılamak; canı, malı, sağlığı, çevreyi, tabiatı ve doğal dengeyi korumak, iyiliği tavsiye edip kişiye ve topluma zarar veren bütün olumsuzluklardan kaçınmak gibi her türlü güzel davranış ibadettir.


Peygamberimiz, ".. İki kişi arasında adaletli davranman bir sadakadır. Kişiye hayvanını yüklerken yardım etmen bir sadakadır. Güzel söz sadakadır, namazı gitmek üzere attığın her adım sadakadır. Yoldan rahatsız edici bir şeyi kaldırıp atman sadakadır buyurmak suretiyle ibadetin kapsamının ne denli geniş olduğunu bildirmiştir. Lokman (as) oğluna verdiği öğüdü de bu kapsamda değerlendirmek mümkündür. O, bu tavsiyelerinde iyi ve güzel davranışlara vurgu yaparak oğlunun davranışlarına şöyle bir ölçü getirmiştir: "Yavrucuğum! Namazı kıl, iyiliği emret, kötülükten vazgeçirmeye çalış, başına gelenlere sabret. Doğrusu bunlar azmedilmeye değer işlerdir."


İbadetlerin önemli hedeflerinden biri de kişiye iyi ve güzel ahlk kazandırmaktır. Bunun gerçekleşmesi için bireyin ibadetlerini gösterişten uzak ve bilinçli bir şekilde yerine getirmesi gerekir. Böylece iradesi güçlenmiş ve ruhu kötülüklerden arınmış olur.

  

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: