Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 1,811 Görüntülenme 11-12-2017

İbadetler, sosyal yardımlaş, birlik ve berabelik duygularınıgeliştirme açısından da etkin bir fonksiyona sahiptir. İbadetler bireyi fadakarlığa ve başkalarını düşünmeye yönlendirir. Kişinin sosyalleşmesine katkıda bulunur.


İbadetler toplumda maddi, manevi ve ahlaki sorunların çözümüne yardımcı olduğu gibi sosyal ilişkilerin gelişmesine de katkı sağlar. Özellikle zekat, sadaka, hac ve kurban gibi ibadetler sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın toplumda gelişmesinde ve yaygınlaşmasında önemli rol oynar.


Gelir dağılımındaki farklılıkların yol açtığı sorunlar toplum barışını tehdit edebilecek özelliktedir. Bu farklılıkların en alt seviyeye indirilmesi ve servetin belli kişilerin ellerinde toplanmasını önleyip toplumun geneline yaygınlaştırılmasının sağlanmasında zekat ve sadaka gibi ibadetlerin önemli bir rolü vardır.


Sosyal yardımlaşmada zekat, fitre ve sadaka gibi ibadetlerin önemi büyüktür. Zekatı ve sadakayı veren kişi onu Allah rızası için verir. Zekatı alan kişi ise kendisini minnet altında hisstmez. Zekat alan kişi yaşadığı toplumda yalnız olmadığını bilir. Kendisni anlayan, ona sahip çıkan hayırsever insanların olmasından dolayı önce Yaratanına şükreder, yardım edene ise teşekkür eder. Böylece sosyal dayanışma, birlik ve beraberlik duyguları gelişir, toplumda sağlıklı ilişkiler ve barış ortaya çıkar.


Hastane, okul, çeşme, cami ve köprü gibi toplumun yararlandığı mekanları yaptırmak, öğrencilerin eğitimlerine katkıda bulunmak için burs vb. yardım etmek dinimizce "Sadaka-i Cariye" olarak nitelendirilmektedir. "Sadaka-i Cariye" kişi öldükten sonrasevabı devam eden hayırları ve yardımları ifade eder. İnancımıza göre bu tür yardımlarda bulunanların öldükten sonra amel defterleri kapanmaz, onlar, yaptıkları yardımlardan faydalanıldığı sürece bu sevabı alırlar.

  

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: