Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 1,508 Görüntülenme 10-12-2017

Kişilik gelişiminde sabrın, sabrın öğrenilmesinde ise ibadetlerin önemli bir yeri vardır. Düzenli ve sürekli bir şekilde yapılan ibadetler insanın sabırlı olmasına katkı sağlar. Oruç sayesinde açlığa ve susuzluğa karşı dayanıklı hale gelen kişi, karşılaştığı zorluklara da direnç gösterecektir.


Oruç tutarken çekilen açlık ve susuzluk kişiye, yiyecek ihtiyacı olan insanların halini anlama fırsatı verir. Onlara yardım etme duygusunu hareket geçirir. Oruç ibadeti insanın iradesini güçlendirir. Hz. Peygamber oruç ibadeti için, "Oruç sabrın yarısıdır." buyurarak, oruç ibadetinde iradenin önemini vurgulamıştır. Oruç kişiye yeme içme gibi en temel ihtiyaçlardan ibadet niyetiyle uzak durarak sabretmeyi öğretir. İsteklerini sınırlar, kontrol altına alır. Oruç, açlık ve yoksulluk çeken insanların sıkıntılarının daha iyi anlaşılmasına katkı sağlar. Bireyde şefkat ve merhamet duygularını canlandırır. Oruçlu kişi empati yaparak aç insanların halini anlar ve ihtiyaç sahiplerine yardımcı olur. Onları sevindirir. Ramazanda kurulan iftar sofraları, komşular ve akrabalar arasında samimiyeti pekiştirir, dayanışmaya ve sosyalleşmesine katkıda bulunur.


Oruç ibadeti sayesinde irade güçlenir, insanda sağlam bir karakter ve kişilik gelişir. Hırs ve arzularına karşı sabırla direnmesini öğrenir.


Diğerkamlık, kişinin kendisinin de ihtiyacı olan bir şeyi başka insanlarla paylaşabilmesi, gerektiğinde başkalarına yardım edebilmesidir. Bu duruma Haşr suresinde şöyle denilmektedir: "... Kendileri zaruret içinde bulunsalar bile onları kendilerine tercih ederler. Kim nefsinin cimriliğinden korunursa, işte onlar kurtuluşa erenlerdir. Bunların arkasında gelenler şöyle derler: Rabb'imiz! Bizi ve bizden önce gelip geçmiş imanlı kardeşlerimizi bağışla; kalplerimizde, iman edenlere karşı hiçbir kin bırakma! Rabb'imiz! Şüphesiz ki sen çok şefkatli, çok merhametlisin!"


İbadetler sabrı ve diğerkamlığı öğretir. İbadet eden bir kişi başkalarına sıkıntı vermediği gibi onlardan gelebilecek sıkıntılara da katlanır, nazik davranışlarda bulunur. Hacda birey başkalarına karşı sert ve kırıcı olmaktan da kaçınır. Peygamberimiz; bir sözünde "Sertlikten ve çirkin davranıştan sakının, yumuşaklık insanı süsler, çirkinliği giderir." buyurmuştur.

  

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: