Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 1,952 Görüntülenme 12-12-2017

İbadetler insanları Allah'a yakınlaştırdığı gibi insanları da birbirlerine yakınlaştırmaktadır. Oruç, zekat, sadaka, kurban gibi ibadetler bireyler arasındaki kaynaşmaya önemli katkıda bulunur. Ramazanda verilen iftar yemekleri dost ve akrabalar arasında kaynaşmayı ve daha da yakınlaşmayı sağlayacaktır. Varlıklı bir müminin verdiği zekat vesilesi ile ihtiyaç sahibi bir fakir, maddi sıkıntıdan kurtulacak ve bu durum insanlar arasında sevgi, saygı ve dostluklara sebep olacaktır. Bu örnekleri daha da çoğaltmak mümkündür

.
Peygamberimiz, "Zekat, İslam'ın köprüsüdür." buyurmuştur. Gerçekten de zekat ve sadaka insanlar arasındaki sevgi ve saygıyı kuvvetlendirir.


İbadetlerin birçoğu cemaat halinde yapılır. Bu ise, kişiler arasında birlik şuurnun uyanmasına katkı sağlar. Günümüz insanının sosyal sorunlarından biri kalabalıklariçinde yaşamasına rağmen yalnızlık çekmesidir. Kendini yalnız hissetmesidir. Bu durum birçok kişide huzursuzluk ve bunalımlara sebep olmaktadır. Bütün bunlar bireyin ferdileşmesinin bir sonucu olarak ortaya çıkmaktadır.


Her gün cemaatle kılınan beş vakit namaz, cuma ve bayram namazları, hac vesilesiyle Mescidi Haram'da kılınan namazlar, Müslümanların kendi sosyal çevrelerini yavaş yavaş genişletmelerine ve birbirleriyle kaynaşmalarına katkıda bulunur.


Birlikte yapılan ibadetler, müminler arasındaki her türlü makam, mevki, rütbe, ırk üstünlüğü duygusunu ortadan kaldırmak suretiyle sosyal eşiliği sağlar. Böylece cemaat halinde yapılan ibadetler, insanlar arasındaki bütün engelleri kaldırıp onları birbirlerine yaklaştırmakta, birlikteliği bir hayat tarzı haline getirmektedir.


Hac ibadeti kişinin hem ferdi hem sosyal hem de kültürel açıdan gelişmesi, başkalarıyla kaynaşması için iyi bir zemin oluşturur.

  

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: