Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 1,038 Görüntülenme 23-11-2017

İnsanın istek ve arzuları sınırsızdır. Ama o, bu isteklerini tam maasıyla karşılayamaz. İnsan, üstesinden gelemediği her türlü sorun karşısındaki çaresizliğini, yalnızlığını yüce Rabb'ine dua ve niyazla arz ederek gidermeye çalışır. Namaz kılarken "...Sadece sana ibadet ederiz ve sadece senden yardım dileriz." Fatiha Suresi 5. ayet diyerek ihtiyaçları karşılayan alemlerin Rabb'ine sığınır.


İbadetler Allah için yapılır. Kur'an'da, "...De ki: Şüphesz benim namazım, kurbanım, hayatım ve ölümüm hepsi alemlerin Rabb'i Allah içindir." En-am Suresi 162. ayet buyrulur.


İbadetler Allah'ın sevgisini ve hoşnutluğunu kazanmaya vesile olur. Yaratıcının, insanın ibadetine ihtiyacı yoktur. İnsanın kendisinin ibadet etmeye ihtiyacı vardır. Bundan dolayı Yüce Allah, kul ile arasındaki ilişkinin kopmaması ve sürekliliği için Kur'an'da birçok ayette kendisine ibadet edilmesini emretmektedir.


Yüce Allah kulları ile kendi arasındaki bu ilişkiye dikkat çeker, kullarına yakın olduğunu, dua ettikleri zaman dualarına cevap vereceğini özellikle vurgular. "Biz insana şah damarından daha yakınız." Kaf suresi 16. aye. "Duanız olmasa Rabb'im size e diye değer versin?" Furkan suresi 77. ayet. "Kullarım sana, beni sorduğunda (söyle onlara): Ben çok yakınım. Bana dua ettiği vakit dua edenin dileğine karşılık veririm. O halde (kullarım da) benim davetime uysunlar ve bana inansınlar ki doğru yolu bulsunlar." Bakara suresi 186. ayet gibi ayetler bunlara örnektir.


Çevremize bir göz gezdidiğimizde saymakla bitiremeyeceğimiz nimetlerle donatıldığımızı görürüz. Bu nimetler şükür gerektirir. Şükür ise nimeti yaratan ileo nimetten yararlanan kul arasında içten bir bağlılığa vesildir. Yerine getirilen ibadetler de bu bağlılığın göstergesidir. Namazda okunan Fatiha suresinin ilk ayetleri Allah'a hamt ve şükür ile başlar.

   

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: