Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 1,625 Görüntülenme 21-11-2017

İbadet esnasında insanın iç dünyası aydınlanır. İbadet kişiye huzur ve mutluluk verir. Kulun maneviyatını güçlendirir.


Bazı ihtiyaçlarımızı karşılarken günlük hayatın sıkıntıları bizi yorar, kendimizi huzursuz hissederiz. Bazen toplumdan uzak, tenha yerler aradığımız anlar olur. İşte bu durumda ibadet,huzur bulunacak en güzel sığınaktır. Allah'a olan kulluk görevini yerine getiren bir mümin, görevini yerine getirmenin huzuru içinde, kendini rahatlamış hisseder. Aslında bu hissedilen rahatlık ibadetin insana kazandırdığı bir iç huzurudur.


Namaz kılan insan, günü belli zamanlarnda hayatın sorun ve sıkıntılarından uzaklaşır. Yüce Allah ile baş başa kalır. Yüce bir güce yönelmek, ona sığınmak, onun kendisine yardım eeceğini bilmek insana güven verir. Onu mutlu eder.


İnsanın iç dünyası Allah'a ibadetle huzur bulur. Kur'an'da bu husus "(Onlar) iman edenler ve gönülleri Allah'ın zikriyle sükunete erenlerdir. Bilesiniz ki ancak Allah'ı anmakla huzur bulu." Ra'd suresi 28. ayet şeklinde ifade edilmektedir.


Sıkıntılı zamanlarda Allah'a sığınmak insan tabiatının bir gereğidir. Ancak insanın rahat zamanlarında Allah'la olan iletişimi kısmen zayıflar. Halbuki insan her zaman Rabb'ine yönelmeli ve onunla olan bağını güçlü tutmalıdır. İnsanın bu zayıf yönünü Kur'an'da şöyle işaret edilir: "... İnsana bir zarar geldiği zaman yan yatarak, oturarak veya ayakta durarak (o zararın giderilmesi için) bize bize dua eder, fakat biz ondan sıkıntısını kaldırınca sanki kendisine dokuan bir sıkıntıdan ötürü bize dua etmemiş gibi geçip gider..." Yunus suresi 12. ayet. İbadetlrini yerine getiren insanın iç huzuru ve mutluluğu artar.

  

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: