Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 1,096 Görüntülenme 20-11-2017

Allah'ın kullarına emrettiği her şeyde insanlar için dünya ve ahirete yönelik pek çok hikmetler vardır.


İnanan bir kişi öncelikle ibadetlerin Allah tarafından kendisine verilen bir görev olduğunu kabul eder. Bunun gereği olark da ibadetlerini yerine getirmeye önem verir.


Gündelik ibadet olan namaz ile insan, zamanını planlar, gününü iyi değerlendirmeye, diğer dini buyrukları yerine getirmee de önem verir. Her gün belirli aralıklarla Allah'ın huzuruna çıkan insan, Yüce Yaratacının her an kendisini görüp gözettiğini bilir ve inanır. Bu bilinç onu Allah'ın emir ve yasaklarına uymaya yöneltir. Böylece insan, Allah'ı olduğu gibi onun yarattığı diğer varlıkları da sever. Allah'ın yarattığı varlıklara karşı da sorumluluklarını yerine getirmeye çalışır. Çevrei ve doğayı korur. Bu bilinçle hayata bakar. Davranışlarını da ona göre ayarlar.


İbadetler hem bir sorumluluk bilincinin sonucu, hem de bu bilincin içselleşmesinin bir sebebi olrak yapılır.


İbadetler, güçlüklere katlanm, zorulklarla mücadele etme alışkanlığı kazandırır. Ayrıca farklı zaman dilimlerine yayılmış olan  ibadetler, kişinin zamanı daha iyi planlamasına yardımcı olur. Belli bir program çerçevesinde süreklilik gösteren ibadetler, bireyde bir iç disiplin oluşması ve iradenin güçlenmesine yardım eder.


Bzı ibadetler, sosyalözellikler taşır.Kişinin ilgi ve dikkatini başkalarının sorunlarına yöneltmesine, onlarla ilgilenme sorumluluğunu kendisinde hissetmesine sebep olur. Mesela zekat, sadaka, oruç, hac ve kurban ibadetlerinin sorumluluk duygusunun gelişmesinde son derece etkili olduğu açıkca görülebilir.

  

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: