Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 1,795 Görüntülenme 24-11-2017

Ahlaklı olma ve ahlaki yaşayış İslam dininin çok önem verdiği ve üzerinde durduğu bir davranış biçimidr. Tüm evrensel ahlaki değerler, kendisini, en geniş ve en doğru biçimiyle İslam ahlakında bulur. Kur'an'ın bütün emir ve yasakları insanamükemmel ve en üstün ahlakı kazndırmayı hedeflemiştir. İslam ahlakını en iyi temsil eden Hz. Muhammed'dir. Hz. Aişe'ye Hz Peygamberin ahlakı sorulunca şöyle cevap vermiştir: "O'nun ahlakı Kur'an ahlakıydı." Hz. Peygambrin üstün bir ahlaka sahip olduğu Kur'an'da şöyle zikredilmiştir: "Ey resulum elbette ki sen en güzel ahlak üzeresin." Kalem suresi 4. ayet.


Kur'an okumak bir ibadettir. Kur'an'ı nlayarak okuyan bir kimse aynı zamanda ahlakını geliştirir ve güzelleştirir. Gıybeti, dedikoduyu, yalanı ve meşru olmayan her türlü kazanç yollarını yasaklayan yüce kitabımız, insana doğru yolu da göstermiştir. Onu kendine rehber edinen insan, ahlak bakımından saygın bir kişi olur. Kur'an insana; davranış ve söleriyle dengeli olmayı, iyiliği ve güzelliği salih amel işlemeyi tavsiye etmiş ve bu şekilde davranan insanlara da mükafatlar vadetmiştir.


İbadetler, bireye ahlaklı bir kişilik yapısı kazandırır. Onu gurur ve kibirden uzaklaştırır, kişiyi alçak gönüllüve hoşgörülü yapar. Üstünlük ve aşağılık duygusundan uzaklaşmasına katkı sağlar. Başkalarına zarar verici davranışlarda alıkoyar. Diğer kişilere karşı sevgi, saygı ve bağlılığı kuvvetlendirir. Sosyal dayanışmayı, birlik ve beraberlik duygusunu geliştirir. Günahkarlık ve suçluluk duygularından bireyi korur.

  

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: