Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 28 Yorum 23,585 Görüntülenme 15-11-2013

 

      Hz. Muhammed (SAV) yüce Allah'ın insanları doğru yola iletmek amacıyla gönderdiği son peygamberdir. O, insanlara hem dinimizi açıklayıp öğretmiş hem de yaşayışı ve güzel ahlakıyla en güzel örnek olmuştur. Nitekim Kur'an'ı Kerim'de şöyle buyrulmuştur: "Ant olsun Allah'ın resulünde sizin için, Allah'a ve ahiret gününe kavuşmayı uman, Allah'ı çok zikreden kimseler için güzel bir örnek vardır."

 

Peygamber Efendimizin davranışlarını genel olarak 3 grupta ele alabiliriz.


-İnsan olarak yaptığı davranışlar: Yemesi,içmesi,uyuması,dinlenmesi,ticaretle uğraşması bu tür davranışlara örnek verilebilir.


-İçinde yaşadığı, mensup olduğu toplumun örf ve adetleri gereği yaptığı davranışlar: Yediği yemekler,giydiği elbiseler,evinde bulundurduğu eşyalar,yemek yerken kullandığı malzemeler bu çeşit davranışlara örnektir.


-İslam dininin gereği olan, dini ve ahlaki ilkeleri açıklayıp öğretmeyi amaçlayan fiilleri: Peygamberimizin hadisleri, sünneti bu kapsamda değerlendirilmesi gereken davranışlardır.


      Müslüman, Peygamberimizi örnek almalı, ancak bunu yaparken bilinçli olmalıdır. Hz. Muhammed'in davranışlarının yerel ve evrensel boyutlarını iyi kavramalıdır.


      Hz. Peygamberin insan olarak yaptığı davranışlar ile yaşadığı toplumun örf ve adetleri gereği yaptıkları, onun davranışlarının yerel boyutunu oluşturur. Bu tür fiillerin dini açıdan bir bağlayıcılığı bulunmamaktadır. Çünkü Peygamberimiz her insan gibi yiyip içmiş, uyumuş, dinlenmiştir. Yaşadığı toplumda yaygın olan eşyalar kullanmış, yetiştiği bölgenin iklim koşullarına, örf ve adetlerine uygun biçimde giyinmiştir. O bölgede yetiştirilen ürünleri yemiştir. Dolayısıyla Hz. Muhammed (SAV) 'i örnek almak; onun yediklerini yemek, giydiklerini giymek olarak anlaşılmamalıdır. Peygamberimizi örnek almak, onun dini yaşantısını ve ahlaki kişiliğini kendi davranışlarımızıa yansıtmaktır. İbadetimizi yapma konusunda Hz. Peygamber gibi titiz davranmak; onun gibi dürüst, çalışkan, temiz, güvenilir, yardımsever, alçakgönüllü, diğerkam, adaletli ve hoşgörülü olmaktır.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (28)

@beyza demiş ki;
cok guzel
@batuhan demiş ki;
bence çok güzel herkeze tavsiye ederim
@yakışılı çocuk demiş ki;
süperrrrrrrrr
@HATİCE demiş ki;
BENCEDE SÜPERRRR
@ilayda demiş ki;
çok teşekkürler bu site çok güzel bir site
@muhammed çoban demiş ki;
Abi Çokkk İyiYaaaaaaaa :D :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D
@aysel taşcıoğlu demiş ki;
peygamber efendimizin güzel davranışlarının örnekleri bence çok güzel
@zahide demiş ki;
bu siteyi açan tüm arkedaşlara TEŞEKKÜRLERİMİ sunuyorm saygım ve sevgilerimile hoşçakal
@halil ibrahim salbas demiş ki;
Allah herkezi peygamber efndimizin sunneti seniyelerini gapmayi nasip eylesin
@sıla bank demiş ki;
bance çok güzel herkese teşekkür ederim☺
@sıla bank demiş ki;
süper ahlak öğreniyoz herkez bunu okusun ☺
@asi kız demiş ki;
bencede çoooooooooooooooooookkkkkkk güzel olmuş sizi seven biri
@duygu ecrin demiş ki;
yapandan ALLAH razı olsun bilgilerimiz çoğaldı çok hoşumuza gitti .. ailecek okuduk çok güzeldi ve iyiydi ....
@keke demiş ki;
çok iyi teşekkür ederiz
@asdasdasdasd demiş ki;
Bunu Yapanlara ve emeği geçenlere çok TEŞEKKÜR edrim Saygılar...
@Boşver demiş ki;
teşekkürler performan ödevine çok yrdmcı oldu saol la :D asdasdasasadaas
@Derin ÖZCAN demiş ki;
ÇOK GÜZEL OLMUŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞŞ,,,,,
@Öykü demiş ki;
Çok güzel herkes yararlanabilir
@Rabia (canlarım benim) demiş ki;
çok güzel olmuş yapanın ellerine sağlık :D <3 çok yardımcı oldu ... sevgilerimle ...
@EREN demiş ki;
çooooooooooook iyiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii;
@Ahmet Abravcı demiş ki;
Güzel
@açelya kutlu demiş ki;
ece sen ne anlarsın demek ki sen malsın
@@ece.dinçer demiş ki;
hiç güzel değil çok kıcık birşey hiç birşeyden yararlanamadık
@burak demiş ki;
teşekkürler.
@¡yim!ş demiş ki;
Iyimiş bea çokĸ įyį be supęŗ
@Lina uysal demiş ki;
Çok iyi ve çoookk güzel olmuşşş
@aslı m demiş ki;
çok güzel bir davranıştır
@öznur Önder demiş ki;
Çok güzel

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: