Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Hz. Muhammed 0 Yorum 1,058 Görüntülenme 10-06-2019

Kolaylaştırmak, bir işin yapılmasının önündeki engellerin ve güçlüklerin kaldırılmasıdır. İslam dininin amacı, hak ve adaletten sapmadan işlerin rahatlıkla yürütülmesini sağlamaktır. Hz. Peygamber, dinin anlaşılmasını ve yaşanmasını zorlaştırıcı ve engelleyici her türlü olay ve anlayışa karşı çıkmıştır.

 

İslam dini kolaylık dinidir. Allah Resulü kolaylaştırma konusunda, "Allah hiç kimseye gücünün yeteceğinden başka yük yüklemez..." (Bakara suresi, 286. ayet) ayetindeki genel ilkeye uygun hareket etmiştir. Herkesin kapasitesi oranında sorumlu tutulması, bu yaklaşımı ortaya koymaktadır. İslam'ın anlaşılmasında ve yaşanmasında, Allah kullarına zaten herhangi bir zorluk yüklememiştir. Bu gerçek Kur'an'da şöyle ifade edilmiştir: "... Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez..." (Bakara suresi, 185. ayet) Hz. Peygamber,bu ayetleri dikkate alarak, insanları yanlış anlayış ve hurafelerden uzaklaştırmaya çalışmıştır. Kolaylaştırma konusunda onun verdiği mesaj son derece açıktır: "Kolaylaştırın, zorlaştırmayın; müjdeleyin, nefret ettirmeyin." Bu ilke hepimize ışık tutmalıdır. Çünkü dini zorlaştırmak, onu yaşanabilir olmaktan uzaklaştırır.

 

Allah Resulünün kolaylaştırma yaklaşımı insanlara ölçülü bir yaşam sunmuştur. Bu kolaylaştırma, hayatın birçok alanında olduğu gibi ibadette de göze çarpmaktadır. Hz. Peygamberden aktarılan şu hadisler dinde ölçülü olmaya dikkat çekmiştir: "Ey insanlar, güç yetireceğiniz işleri yapın... Allah'a en hoş gelen amel, az da olsa devamlı olanıdır.", "Orta yolu tutun, güzele yakın olanı arayın...", "Bu din kolaylıktır. Kimse (aşırı gayretle) dini geçmeye çalışasın. (Başa çıkamaz, yine de yapamadığı eksiklikleri kalır.)

 

Din doğru anlaşılmadığı zaman birtakım zorluklar ve sıkıntılar ortaya çıkar. İslam'ı en doğru anlayan Hz. Peygamberin, gönderiliş amaçlarından biri de dini öğretici ve kolaylaştırıcı olmasıdır. Allah Resulü (S.a.v.) bunu, "Allah beni zorlaştırıcı olarak değil, öğretici ve kolaylaştırıcı olarak gönderdi." hadisiyle dile getirmiştir. Bu, dini kolaylaştıran bir bakış açısıdır. Aşırılık ise dinin emretmediği bir davranışı emretmemiş gibi algılamak ve bunu başkalarında da istemektir.

 

Sevgili Peygamberimiz, biri diğerinden kolay iki iş arasında tercih söz konusuysa eğer bir günahı yoksa en kolay olanı tercih ederdi. Hz. Peygamber şekilden çok öze önem verirdi. Kişiler dinin özünü kavradıkları zaman, elbettetemiz bir niyetle ve belli bir disiplin içinde doğru iş yapacaklardır. Bir gün, Hz. Peygamber, bir konuda ruhsat (kolaylaştırmaya yönelik izin) ifade eden bir davranış sergilemişti. Bazılarının bundan kaçındıklarını duydu. Bunun üzerine Resulullah şöyle bir konuşma yaptı: "... Allah için söyleyin, bazıları (daha fazla dindarlık adına) benim yaptığım şeyi beğenmeyerek kaçınıyorlarmış, bu doğru mudur? Allah'a yeminle söylüyorum, ben Allah'ı onlardan çok daha iyi biliyorum. Allah'a duyduğum saygı da onların duyduklarından çok daha fazladır."

 

Bazen sağlık , ekonomik, sosyal ve güvenlik gib birtakım nedenlerle zor durumda kaldığımızda, içinde bulunduğumuz koşullardan dolayı kolaylaştırmak dini bir ilkedir. Böyle bir durumda kolaylaştırma, öze dokunmak değildir. Kolaylaştırma, bir ruhsat niteliğindedir. Bazı özel durumlarda Allah insanlara birtakım kolaylıklar sunmuştur. Örneğin; tehlike durumunda namazı kısaltılabilir, uzun yolculuklarda araç içinde iken oturduğumuz yerde namaz kılabilir, su bulamadığımız zaman teyemmüm edebilir, hastalandığımızda orucu kazaya bırakabiliriz. İslam dinindeki kolaylaştırma yaklaşımı, dini duyarlılığın azaltılması olmadığı gibi görevlerin ihmal edilmesi de değildir.

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: