Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 1,440 Görüntülenme 15-11-2017

İnsanlığa yararı olan her şey hayır, zararı olan her şey şer olarak tanımlanmaktadır. Dürüstlük, adalet, iyilik, yardımlaşma insanlar için hayırdır. İnsana zarar verici olan davranışlar, işler, haksızlıklar, yalanlar ve kötülükler birer şer örnekleridir.


Allah insanı akıl, irade ve güç sahibi kılmakla ona hayır ve şerri kullanma özgürlüğü vermiştir. İnsanın iyiliği (hayrı) ve kötülüğü (şerri) bilme, tercih tme ve yapabilme güç ve kudreti vardır. Ayrıca insanları iyiliğe ve hayra davet için Allah, peygamberler ve kitaplar göndermiştir. Bu sayede insan aklıyla iyi ve kötü olanı bilecek, iradesiyle ayırt edip seçecektir. İnsan hayra da şerre de aklı veiradesi olduğu için kendisi yönelmektedir. Dolayısıyla hayır da şer de insanın kendi tercihidir. Sorumluluğu başkasına yüklemek doğru değildir.


Birbirimize hayırlı olanı tavsiye etmemiz, şer olanlardan da sakındırmamız hem inancımızın hem de insanlığımızn gereğidir.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: