Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 3 Yorum 12,600 Görüntülenme 14-11-2013

 

Hadis; kelime olarak söz,haber,nakletmek,tebliğ etmek,bildirmek gibi anlamlara gelir. Dini bir terim olarak ise Peygamberimiz Hz. Muhammed'in Müslümanları bilgilendirmek, onlara yol göstermek ve öğüt vermek amacıyla söylediği genel kural değerindeki sözlere hadis denir.


Sünnet; kelime olarak takip edilmesi gereken yol,adet,davranış,kanun gibi manalara gelir. Dini bir terim olarak ise Hz. Muhammed (SAV) 'in sözleri,davranışları ve uygun görüp onayladığı işlere sünnet denir.


"Yüce Allah bazı farzlar koymuştur, onları tam olarak yerine getirin. Birtakım sınırlar koymuştur, bu sınırları aşmayın.Bazı şeyleri haram kılmıştır,onları içmeyin..." Muhyiddin Nevevi , Kırk Hadis


"Allah'a ve ahiret gününe inanan kimse komşusuna eziyet etmesin. Allah'a ve ahiret gününe inanan kimse misafirine ikramda bulunsun. Allah'a ve ahiret gününe inanan kimse ya hayır söylesin ya da sussun." Buhari,Edep 44. Hadis


"Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen bizden değildir." Tirmizi,Birr 15. Hadis


İslam alimleri sünneti 3 kısımda ele almışlardır. Kavli sünnet, fiili sünnet, takriri sünnet.


Kavli sünnet: Sevgili peygamberimiz Hz. Muhammed'in bir konuyu açıklamak ya da Müslümanlara öğüt vermek amacıyla söylediği sözlere denir. "Namaz dinin direğidir." "Kolaylaştırın, güçleştirmeyin, müjdeleyin, nefret ettirmeyin." şeklindeki hadisler kavli sünnete örnek olarak verilebilir.


Fiili sünnet: Hz. Muhammed (SAV)'in dinimizin ilkelerini insanlara açıklayıp öğretmek amacıyla yaptığı uygulamalara denir. Örneğin, Peygamberimiz abdestin nasıl alınacağını Müslümanlara uygulamalı olarak öğretmiştir. Namazın nasıl kılınacağını sahabelerine bizzat uygulayarak göstermiş, onlara, "Ben nasıl namazı kılıyorsam siz de öyle kılın." demiştir. Başka bir hadisinde de "Haccın nasıl yapılacağını benden öğrenin." buyurmuştur. 632 yılında yaptığı hacla da bu ibadetin nasıl gerçekleştirileceğini Müslümanlara ayrıntılı olarak göstermiştir.


Takiri sünnet: Hz. Muhammed'in, sahabelerin yaptığı bir işi ya da söylediği sözü uygun bulup onaylamasıdır. Örneğin, bir sahabe yolculuk sırasında su bulamadığı için namazını teyemmüm yaparak kılmıştır. Daha sonra namaz vakti geçmeden su bulmuş ancak namazı tekrar kılmamıştır. Yolculuğu bitince Hz. Peygambere durumu anlatmış ve su bulunduktan sonra namazı tekrar kılması gerekip gerekmediğini sormuştur. Peygamberimiz (SAV) de ona, "Namazın tamamdır." diyerek yaptığını onaylamıştır.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (3)

@izzet kurban demiş ki;
çoooooooooooook güzelbir sayfa
@izzet kurban demiş ki;
allah herkesin yoooooluna kuranı gibiiii safve temizini çıkarsın
@azra ÖZCAN demiş ki;
GÜZELDİ SEVDİM

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: