Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.

Hac

Dini Bilgiler 0 Yorum 2,204 Görüntülenme 16-11-2013

       Genel olarak hac, dinlerce kutsal sayılan yerlerin ziyaret edilmesi demektir. Hemen hemen her dinde kutsal sayılan bazı yerler vardır. O din mensuplarınca buraların ziyaret edilmesine önem verilir. İslamiyette Mekke şehrindeki Kabe kutsal kabul edilir. Müslümanlar yılın belli günlerinde ihramlı olarak Kabe'yi tavaf etmek, Arafat'ta vakfe yapmak suretiyle hac görevlerini yerine getirirler. Hac esnasında Mina'da şeytan taşlamak ve kurban kesmek de haccın gereklerindendir.


       İslamiyette hac zengin Müslümanlara farz kılınmıştır. Nitekim bir ayette "... Yoluna gücü yetenlerin o evi (Kabe'yi) haccetmesi Allah'ın insanlar üzerindeki bir hakkıdır..." buyrulmuştur.


       Hristiyanlık ve Musevilikte de hac ibadeti vardır. Hristiyanlıkta Hz. İsa'nın yaşadığı ve hatıralarının bulunduğu yerler ile Hristiyan azizlerinin mezarları hac yerleridir. Örneğin; Kudüs, Efes'teki Meryem Ana ve Roma bunlardan bazılarıdır. Buraları ziyaret eden Hristiyanlar hac yapmış sayılırlar.


       Musevilerin hac yeri Kudüs'teki Süleyman Mabedi'dir. Günümüzde bu mabedin yanlızca Batı Duvarı (Ağlama Duvarı) kalmıştır ve burası Yahudilerce kutsal kabul edilir. Yahudiler her yıl 17 Temmuz akşamından 19 Ağustos'a kadar burada toplanıp dua ve ibadet ederler. Böylece hac görevlerini yerine getirmiş olurlar.


       Hinduizm ve Budizm gibi dinlerde de haccetmek dinin gereklerindendir. Hinduizmde Ganj Nehri ve Himalaya Dağları'nın tepeleri hac yerlerindendir. Budizmde ise Buda'nın, altında ilhama kavuştuğu Bodhi ağacı ve Nepal'deki, doğduğu yer olan Lumbini hac mekanlarındandır. Her yıl bu yerler çok sayıda Budist tarafından ziyaret edilir.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: