Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 2,519 Görüntülenme 09-01-2014

      Hz. Muhammed (SAV) Allah'ın terbiyesinde yetişmiş, yüksek ahlak sahibi bir peygamberdir. O ahlakını Kur'an'dan almış, bütün iyilikleri kendisinde toplamıştır. Hz. Ayşe'ye peygamberimizin ahlakının nasıl olduğu sorulduğu zaman şu cevabı vermiştir: "O'nun ahlakı Kur'an idi."
Peygamber Efendimiz ahlaki vazifeleri hem öğretmiş, hem de kendisi bizzat uygulamıştır. O, hiçbir zaman doğruluktan, iyilikten ayrılmamış, güzel ahlakı, iyi davranışları ile insanlara örnek olmuştur. Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de: "Allah'ın resulunde sizin için uyulması gerekli güzel örnek vardır." buyurarak, peygamberimizin yaşayışını örnek almamızı istemiştir. Bize düşen görev peygamberimizin ahlak ve fazilet dolu hayatını iyice öğrenmek, onun ahlaki davranışlarını örnek olarak yaşamaktır.

 

FERTLER İÇİN AHLAKIN ÖNEMİ


      Bilindiği gibi Millet adına verilen büyük topluluk, ailelerin bir araya gelmesinden oluşur. Aileler de fertlerden meydana gelir. O halde bir milletin güçlü olması, mutluluk içinde yaşaması ailelerin sağlam bir yapıya sahip olmasına bağlıdır. Ailenin sağlam ve huzurlu olması ise aile içinde yer alan fertlerin üzerlerine düşen ahlaki görevleri yerine getirmeleri ile mümkündür.


      Bu sebeple, her şeyden önce toplumu meydana getiren fertlerin iyi ahlaklı olması büyük önem taşımaktadır. Çürük tahtalardan sağlam bir gemi yapılamayacağı gibi iyi ahlak sahibi olmayan, sorumluluk duygusu taşımayan fertlerden de güçlü ve sağlam bir toplum meydana gelemez.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: