Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 1,520 Görüntülenme 14-11-2017

Ecel, Türk Dil Kurumu sözlüğünde kelime olarak belirli bir sürenin sonu, süreç ve borcun vadesi gibi anlamlara gelmektedir. Kur'an-ı Kerim'de ise ölüm vakti ve ömrün bitim anı gibi anlamlarda kullanılmıştır. Ömür ise insanın doğumundan ölümüne kadar geçen yaşam süresine denilmektedir.


Hiçbir canlı ölümsüz değildir, hiçbir varlık sonsuza kadar yaşantısını sürdüremez. Tek öncesiz (ezeli) ve sonrasız (ebedi) varlık Allah'tır. Kur'an da bu hususta, "Allh ile beraber başka bir tanrıya yalvarma... Onun yüzü (zatı)ndan başka her şey helak olacaktır." Kasas Suresi, 88. ayet hükmü yer almaktadır. İnsan için ömrün bitimini belirleyen Allah'tır. "Sonra size bir cel takdir eden odur." En'am Suresi 2. ayet ayeti buna işaret etmektedir. Kur'an'da her varlığınbir eceli oduğu şöyle ifade edilmiştir: "Biz gökleri, yeri ve ikisi arasındakileri ancak hak ile belirli bir süre (ecel) için arattık." Ahkaf Suresi 3. ayet "Yer yüzünde bulunan her şey fanidir." Raman Suresi 26. ayet


Herhangi bir dış müdahale olmadan insanın yaşayabileceği zaman dilimine doğal ömür diyoruz. Bu bağlamda her canlının ne kadar yaşayacağı ve ne zaman öleceği Allah tarafından bilinmektedir. Eceli geldiğinde insan ölür. Kur'an'da Allah bu konuda şöyle buyurmaktadır: "Bununla beraber Allah, insanları kazandıkları (günahlar) yüzünden hemen yakıverseydi, yeryüzünde hiçbir canlı bırakmazdı. Fakat onları belli bir süreye kadar erteliyor. Nihayet ecelleri gelince kuşkusuz Allah , kullarını görmektedir." Fatır Suresi 45. ayet. Ayette görüldüğü gibi, insanın eceli değişmemekedir. Bu yüzden onun doğal ömrünü tmamlaması ancak gerekli tedbirlerin alınmasıyla mümkündür.


Allah, insana bir ömür vermiştir; bu ömür, onun değişmz gerçeğidir. Ömrünü nasıl geçirdiğine insan kendisi karar verecektir. Ölümlern nedenlerini sorgulamadan suçu kadere veya Allah'a yüklemek, sorumluluktan kaçmaktır.

  

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: