Dini Bilgiler 7 Yorum 4,670 Görüntülenme 10-03-2014

Tarih boyunca müslümanların gösterdiği başarılar, birlik ve beraberlik sayesinde olmuştur. Müslümanların başına gelen felaketlerin çoğu birliğin bozulması, müslümanların bölünüp parçalanması yüzünden meydana gelmiştir.


Yüce Allah Kur'an-ı Kerim'de bizi birliğe çağırarak şöyle buyuruyor: "Hepiniz birden Allah'ın ipine sımsıkı sarılın, sakın ayrılıp bölünmeyin."
"Mü'minler, parçaları birbirine bağlanmış bir bina gibidir." buyurarak dinimizde birlik ve beraberliğin önemini belirtmiştir.


Birlikten kuvvet doğar, ayrılık felakete götürür. Bizim görevimiz, müslümanlar arasında birlik veb eraberliği korumak, bölücülüğe asla meydan vermemektir.


Sevgili Peygamberimiz müslümanların birliğini bozmak isteyenleri şöyle uyarıyor: "Ayırıcılık yapan bizden değildir."


Peygamberimizin bu uyarısına dikkat etmeli ve ayrılığa yol açacak her türlü davranıştan sakınmalıyız.

 

Dinimizde Kardeşlik


Yüce kitabımız Kur'an-ı Kerim'de şöyle buyuruluyor: "Şüphesiz Mü'minler birbirleri ile kardeştirler; öyle ki dargın olan kardeşlerinizin arasını düzeltiniz. Allah'tan sakının ki, size acısın."


Bu ayetten açıkaç anlaşılıyor ki, İslam; kardeşlik dinidir. Kardeşlik duygusu müslümanların birbirini sevmesi ile gerçekleşir ve güçlenir. Bu konuda Sevgili Peygamberimiz: "İman etmedikçe cennete giremezsiniz, birbirinizi sevmedikçe de iman etmiş sayılmazsınız." buyurmuştur.
Görülüyor ki; gerçek müslüman olabilmemiz birbirimizi sevmemize bağlıdır. Dünya üzerinde varlığımızı devam ettirebilmemiz, milli birlik ve bütünlüğümüzü korumakla mümkündür. Bunun şartı da, müslümanlar arasındaki sevgi bağlarının ve kardeşlik duygularının kuvvetli olmasıdır. Kur'an'ın emri, Peygamberimizin tavsiyesi budur. Müslümanın görevi de dinimizin kardeşlik konusundaki emirlerine uygun hareket etmektir.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (7)

@rüveyda yıldırım demiş ki;
herşey islam kardeşli içindir TEKBİR:Allahu ekber
@elvan çayoğlu demiş ki;
Çok tesekkurler
@ataberk arıkaya demiş ki;
dinimiz ce kardeşlik en güzel şeydir.kardeş olmak birbirini korumak kollamaktır. çok teşekkütler
demiş ki;
güzel
@Emine Hayta demiş ki;
Çoook teşekkürler
@@ceyda altıkardeş demiş ki;
Teşekkür ederim
@Nhndmckc demiş ki;
Çok teskkirler

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: