Dini Bilgiler 0 Yorum 3,140 Görüntülenme 11-03-2014

İnsanlar topluluk halinde yaşadıkları için birbirleri ile iyi geçinmek birbirlerinin haklarına saygı göstermek ve hoşgörülü davranmak zorundadırlar.


Bizim için en yüksek ahlak örneği olan sevgili Peygamberimizin insanlara karşı büyük bir hoşgörü sahibi olduğunu görüyoruz. Enes b. Malik diyor ki: "On yıl peygamberimizin hizmetinde bulundum, bana bir defa bile "Öf" dediğini duymadım."


Uhut Savaşında, düşmanlar peygamberimize ok ve taşlarla saldırmışlar, mübarek dişini kırmışlar, yüzünü yaralamışlardı. Onların bu davranışlarına karşı sevgili peygamberimiz kötü söz söylememiş, insan sevgisi ve hoşgörünün en güzel örneğini vererek şöyle buyurmuştur: "Allah'ım! Milletimi bağışla, onlar ne yaptıklarını bilmiyorlar."


Allah Teala Kur'an-ı Kerim'de gerçek mü'minleri: "Öfkelerini yenenler, insanların kusurlarını bağışlayanlar" olarak övüyor ve insanlara karşı nasıl bir hoşgörü içinde olcağımızı öğretiyor.


Düşünce ve inançları bizden farklı olan kişilere karşı davranışlarımız ölçülü ve hoşgörülü olmalıdır. Müslümanlar sadece kendi din kardeşlerine değil, tarih boyunca başka dinlerden olanlara karşı da hoşgörülü davranmışlardır.


Peygamber Efendimiz müslümanların birbirlerine karşı nasıl davranmaları gerektiğini şöyle açıklamıştır. "Mü'min uysaldır. Başkaları ile iyi geçinir. Kendisi ile iyi geçinilir. İyi geçinmeyen, kendisi ile de iyi geçinilmeyen kimsede hayır yoktur."


Milletçe huzur ve mutluluk içinde yaşayabilmemizin şartlarından biri de birbirimize karşı hoşgörülü davranmaktır. Bu hoşgörü, kasıtlı olarak yapılan kötülüklere de göz yummak, ses çıkarmamak demek değildir. Böyle durumlarda yapıcı bir yaklaşımla ve güzel sözlerle kötülükleri düzeltmek görevimizdir.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: