Dini Bilgiler 2 Yorum 2,356 Görüntülenme 12-05-2014

Bayrak bir milletin şerefi, istiklal ve hürriyetinin sembolüdür.


Peygamberimizin zamanında yapılan savaşlarda İslam ordularında bayrak bulunur ve buna çok önem verilirdi. Hayber Savaşı'nda büyük kahramanlık gösteren Hz. Ali'ye bayrağı bizzat peygamberimiz teslim etmiştir. İstanbul'un fethinde Ulubatlı Hasan bayrağımızı surlara dikerek fethin ilk müjdesini vermiş, kendisi diktiği bayrağın dibinde şehit olmuştur.


Müslümanlarla Bizanslılar arasında 629 yılında yapılan Mu'te savaşında İslam ordusunun kumandanı Hz. Zeyd idi. Peygamberimiz İslam ordusunu Medine'den uğurlarken sancağı kendi eliyle ordu kumandanı olan Zeyd'e teslim etmiş ve "Eğer şehit olursan sancağı Cafer alacak..." demişti. Savaşta Zeyd şehit düşünce Peygamberimizin buyurduğu gibi sancağı Hz. Cafer almıştı. Savaş bütün şiddeti ile devam ederken bayrağı taşıyan Cafer'in sağ eli kesilince onu sol eline almış, o da kesilince iki kolu arasına alıp sım sıkı sarılmış, şehit oluncaya kadar yere düşürmemiştir.


Görülüyor ki, bayrağa müslümanlıkta kutsal bir değer verilmiş, saygı duyulmuştur. Rengini şehitlerin kanından alan ay yıldızlı bayrağımız Türk milletinin istiklal ve hürriyetinin sembolüdür. Bayrak sadece bir kumaş parçası değildir. Bayrak milletimizin namus ve şerefinin nişanı olan manevi değeri çok yüksek bir varlıktır.


Bayrağı sevmek milletimizi sevmektir.


Bayrağa saygı göstermek milletimizin namus ve şerefine saygı göstermektir.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (2)

@nur dinçer demiş ki;
başlık ne olabilir
@ahmet cakir demiş ki;
Merhaba bayrak turk milletini vatani milleti namusu gosteriyor diyorsunuz bunlar dini manalari icermiyor neden peygamberimizin hayatindan ornekler sunarak delillendirmeye calisiliyor bu toplumu yaniltmak veya sevdirmek icin dinin icindeymis gibi algi olusturalarak toplumumuza kabul ettirilmeye calisilmaktadir bu yaziyi yazan ictihat edecek duzeyde birisimi acaba yorumu size birakiyorum. vslm

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: