Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 2 Yorum 4,201 Görüntülenme 12-05-2014

Bayrak bir milletin şerefi, istiklal ve hürriyetinin sembolüdür.


Peygamberimizin zamanında yapılan savaşlarda İslam ordularında bayrak bulunur ve buna çok önem verilirdi. Hayber Savaşı'nda büyük kahramanlık gösteren Hz. Ali'ye bayrağı bizzat peygamberimiz teslim etmiştir. İstanbul'un fethinde Ulubatlı Hasan bayrağımızı surlara dikerek fethin ilk müjdesini vermiş, kendisi diktiği bayrağın dibinde şehit olmuştur.


Müslümanlarla Bizanslılar arasında 629 yılında yapılan Mu'te savaşında İslam ordusunun kumandanı Hz. Zeyd idi. Peygamberimiz İslam ordusunu Medine'den uğurlarken sancağı kendi eliyle ordu kumandanı olan Zeyd'e teslim etmiş ve "Eğer şehit olursan sancağı Cafer alacak..." demişti. Savaşta Zeyd şehit düşünce Peygamberimizin buyurduğu gibi sancağı Hz. Cafer almıştı. Savaş bütün şiddeti ile devam ederken bayrağı taşıyan Cafer'in sağ eli kesilince onu sol eline almış, o da kesilince iki kolu arasına alıp sım sıkı sarılmış, şehit oluncaya kadar yere düşürmemiştir.


Görülüyor ki, bayrağa müslümanlıkta kutsal bir değer verilmiş, saygı duyulmuştur. Rengini şehitlerin kanından alan ay yıldızlı bayrağımız Türk milletinin istiklal ve hürriyetinin sembolüdür. Bayrak sadece bir kumaş parçası değildir. Bayrak milletimizin namus ve şerefinin nişanı olan manevi değeri çok yüksek bir varlıktır.


Bayrağı sevmek milletimizi sevmektir.


Bayrağa saygı göstermek milletimizin namus ve şerefine saygı göstermektir.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (2)

@nur dinçer demiş ki;
başlık ne olabilir
@ahmet cakir demiş ki;
Merhaba bayrak turk milletini vatani milleti namusu gosteriyor diyorsunuz bunlar dini manalari icermiyor neden peygamberimizin hayatindan ornekler sunarak delillendirmeye calisiliyor bu toplumu yaniltmak veya sevdirmek icin dinin icindeymis gibi algi olusturalarak toplumumuza kabul ettirilmeye calisilmaktadir bu yaziyi yazan ictihat edecek duzeyde birisimi acaba yorumu size birakiyorum. vslm

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: