Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Soru - Cevap 9 Yorum 15,435 Görüntülenme 30-06-2014

       Allah diğer farklı dinleri neden yarattı? Tek bir din yaratsaydı hiçbir karışıklı hiçbir kavga olmaz mıydı? Bu tip sorulara istinaden Allah Ali İmran Suresi 19. ayette şöyle buyuruyor: "Allah katında kabul edilebilir tek din islamdır." İslamın anlamı her şeye kadir olan Allah'a teslim olmaktır. Diğer bütün dinlere göre Kadir olan Allah bütün elçilerini sadece bir dini vaaz etmesi için göndermiştir.

 

       Gelen bütün peygamberler Hz. Adem'den Hz. Nuh'a, Hz. Musa'ya, Hz. isa'ya, Hz. Muhammed'e kadar bütün peygamberler! Ve sevgili peygamberimiz dünyaya 124.000 peygamber gönderildiğini bildiriyor. Kur'an'da Fatır Suresi 24. ayette şöyle der: "Hiçbir kavim ya da kabile yoktur ki içinden bir uyarıcı gelip geçmiş olmasın." ve Allah Rad Suresi 7. ayette şöyle buyuruyor: "Sen her topluluk için bir hidayet önderisin."
Bütün peygamberler kavimlerine Kadir olan Allah'a teslim olmaları gerektiğinden başka bir şey anlatmadı. Peygamberlerin ana mesajı "Allah'ın birliğidir. O doğmamıştır, annesi yoktur, babası yoktur. O birdir ve tektir. Hiçbir şey hiçbir şekilde ona benzemez." Fakat geçen zamanla beraber Peygamberimizin vaaz ettikleri bütün sözleri tahrif edilmiştir. Kur'an'dan önce gelen bütün kutsal kitapların önemli bir kısmı değişmiştir.
Allah Kur'an'da birkaç yerde "Eğer isteseydik herkesi boyun eğdirirdik. (Allah'a teslim olanlardan kılardık.)". Herkesi müslüman yapardık buyuruyor.


       İslam diğer dinlerden farklıdır. İslamın esas anlamı; Allah'a teslim olmayı emreden din ve hayat tarzıdır. Ve müslüman; Zakir, Abdullah, Sultan gibi şahıs ismi değildir. Eğer siz de Allah'ın emirlerine boyun eğmişseniz siz de müslümansınız. Peygamberlerin hepsi Allah'ın birliğini öğretti. Hz. Muhammed'in son elçi olarak gönderilmesinin nedeni Kur'an'dan önceki bütün kutsal kitapların değiştirilmiş olmasıdır. Son vahiy de Kur'an-ı Kerim'dir. Kur'an da kutsal kitaplar Zebur, Tevrat, incil ve Kuran olarak isimleiryle zikredilirler. Tevrat Hz. Musa'ya, Zebur Hz. Davud'a, İncil Hz. İsa'ya inen vahiydir. Kur'an son vahiydir ve Hz. Muhammed (SAV)'a inmiştir.


       Kuran Rad suresi 38. ayette şöyle buyuruyor: "Her çağa özgü bir vahiy yolladık." Birçok vahiy gelmiştir. Fakat Kur'an'dan önce gelen bütün vahiyler ve Hz. Muhammed'den önce gelen bütün peygamberler sadece bulundukları çağın insanlarını kapsıyordu. Her şeye kadir Allah'ın onları korumamasının nedeninlerinden biri de buydu.


       Son vahiy Kur'an sadece müslümanlara ve Araplara değil bütün insanlığa gönderilmiştir. Bu nedenle bütün kutsal kitaplarda gaybi olarak geleceği müjdelenmiştir. Allah Hicr Suresi 9. ayette şöyle buyuruyor: "Kur'an-ı biz indirdik onu koruyacak olan da biziz." Öyleyse bütün bunlardan Allah'ın elçilerini tek bir dini vaaz etmeleri için gönderildiğini anlayabiliriz. Bu da Allah'a teslim olmaktır. Arapça anlamıyla islam diyoruz. Hz. İsa asla Hristiyanlığı vaaz etmek için gönderilmedi. Hristiyanlık kelimesi İncilde yoktur. O Hristiyanlığı tebliğ etmedi ki.

 

       Hristiyan Hz. İsa'nın takipçilerine Antakya'da verilmiş bir takma isimdir. Öyleyse Hz. İsa İslamı tebliğ etti. Yuhanna İncili 5. Bap 30. Ayette Hz. İsa şöyle der: "Bu benim isteğim değil bu Allah'ın isteğidir. Arapça anlamıyla İslam'dan başka bir şey anlatmamıştır. Benzer bir şekilde Bagvadgida'yı (Hinduların kutsal kitabı) okursanız şöyle der: "Allah'ın isteğine teslim olmak zorundasınız. İslam'a karşı geliyorsunuz diyor.
Bütün bunlardan anladığımız şey bütün peygamberler Allah'ın isteğine teslim olmaktan başka bir şey anlatmadı. Ali İmran suresi 19. ayette Allah katında tek din İslamdır denmesinin sebebi budur.


       Öyleyse yapmamız gereken kutsal kitapların orijinaline dönmektir. Allah'ın emrine dönmeliyiz. İradeni Allah'ın emrine teslim etmendir. Ve böylece doğru yolu takip etmiş olursun. -Dr. Zakir Naik-

Facebook Yorumları

Yorumlar (9)

@H.Usta demiş ki;
Sevgili kardeşim, diğer dinler konusunda bazı yorumlarınızı okudum! Şaşırdım.. Size ve yanlışı doğru bilen pek çok öğreticiye bir kaç hatırlatma yapmak istiyorum, 1-'Allah katında din ancak İslamdır ' Ayetine.. 2-'biz bütün peygamberleri aynı din üzerine gönderdik' Ayetine.. 3-'o ne hristiyan ne de Yahudi idi, o ancak müslüman idi' (Hz. İbrahim peygamberimiz için)Ayetinde.. 4-'Peygamberleri birbirinden ayırmayız' Amentü.. 5-Mirac hafçdisesinde peygamberimize diğer peygamberlerin namaz konusunda kendi ümmetlerini örnek göstererek 'ya Muhammed namaz için vakitte indirim iste' telkini.. 6-Neredeyse dünyanın her yerinde ve bütün dinlerde namaz, oruç, zekat benzeri ama değişime uğramış ibadet şekilleri... 7- Tüm kitapların aynı kaynaktan- Levh-i Mahfuz'dan indirilmesi.. 8- Peygamberimizin 'ben dini tamamlamaya geldim' hadisi.. Daha onlarcası.. Yazılarınızı Allah C.C. dünyaya sanki ayrı ayrı dinler yollamamış gibi yorumlar yapmışsınız!. Oysa Allah sayısı 124.000 olduğu bilinen peygamberler ile insanlara dinin sadece 'İslam' olduğunu duyurmuştur. Lütfen bu yanlışı özellikle Kuran ayetlerinden örneklerle düzeltin... Ne hristiyan adı hz.İsa peygamberimiz zamanında vardı! Ne de Yahudi adı hz.Musa peygamberimiz zamanında.. Biliyorsunuz ki sonradan bu isimler verildi. Allah'ın insanlara uygun gördüğü din hiçbir devirde değişmez din ancak 'İslam'dır...bunu bizzat Kuran-ı Kerim ayetinde okumaktayız... Saygı ve sevgiler. H.Ustagul
@B.D demiş ki;
H.ustagul bey Allah ayrı ayrı din yollamadı. Tek bir İslamı gönderdi yukarıdaki yazıdan da anlaşılıyor zaten.
@murat GEDİK demiş ki;
Kardesim allaha iman etmenin şartlarından biri kitaplarına iman değilmi.Farklı kitaplar farklı dinler iman ediyorsak tek din ıslamiyet diyemeyiz.
@i.a demiş ki;
Kardesim haklisin imanin sartlarindan biri kitaplara inanmak ama biz zaten kitaplara inaniyoruz. Su bi gercekki bizim yek bir kitabimiz var o da kurani kerim
@Sib av demiş ki;
Kendi içinizde bile anlaşamadığınız bir inanca mı sahibiz :)
@ensar mumın demiş ki;
ilahi evrensel bir kitap
@Ed demiş ki;
İnsanların degişimine yaşayış biçimlerine göre yanlışlarına göremi gönderildi bu dim
@seyidov mir Yasin demiş ki;
cok iyi anladim allah sizden razi olsun
@@sd demiş ki;
Her kitap kendi çağına göre gönderildi. Bütün kitapların orjinali kur-an'ı kerimden ve Hz.muhammed (s.a.v) den bahseder ama öbür din adamları yeni yeni dinler doğurdular ve herşey bundan sonra başladı.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: