Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 22 Yorum 16,387 Görüntülenme 23-10-2013

        İmanın şartlarından beşincisi Ahiret Günü'ne inanmaktır. İnsanların ve diğer canlıların bir sonu olduğu gibi üzerinde yaşadığımız dünyanın da bir gün sonu gelecektir. Allah'ın taktir ettiği zaman gelince görevli görevli melek İsrafil, "Sur" denilen bir şeye üfürecek ve bundan çıkacak çok müthiş bir sesin tesiri ile (Allah'ın diledikleri dışında) bütün canlılar ölecek, yer ve göklerin düzeni bozularak kainat yeni bir şekil alacaktır.
 

        Kıyamet denilen bu olaydan bir süre geçtikten sonra Allah'ın emriyle İsrafil, "Sur" a ikinci defa üfürecek ve bütün insanlar yeniden dirilerek "Mahşer" denilen toplanma yerine çağırılacaktır. Burada herkes Allah'ın huzuruna çıkarılacak ve dünyada yaptıklarından sorguya çekilecektir. "Kiramen Katibin" melekleri tarafından iyilik ve kötülüklerin yazıldığı "Amel defterleri" insanın eline verilecek ve herkes dünyada yaptıklarını amel deftgerinde görüp okuyacaktır.
 

        Dünyada gizli ve işlenen bütün suçlar ortaya çıkarılacak, iyilik ve kötülükler çok hassas olan adelet terazisinde tartılacak ve insan dünyada yaptıklarının karşılığını iyi ya da kötü olarak görecektir.


        İnsan, dünyada ne ekmiş ise ahirette onu biçecek, İlahi adalet yerini bulacak ve hiç kimse haksızlığa uğratılmayacaktır.


Sevgili Peygamberimiz şöyle haber veriyor: "Kıyamet Günü'nde insan dört şeyden sorguya çekilmedikçe Allah'ın huzurundan ayrılamaz:
- Ömrünü nerede geçirdiğinden,
- Vücudunu nerede yıprattığından,
- Malını nereden kazanıp nereye harcadığından,
- Bildiği ile ne amel ettiğinden"


        Bu yeniden diriliş ile başlayan ve sonsuza kadar devam edecek olan zamana "Ahiret Günü" denir. İşte, bütün insanların öldükten sonra yeniden dirilmesine ve ondan sonra devam edecek olan sonsuz hayata inanmak, imanın en önemli eseslarından biridir.

 

Ahirete İmanın Faydaları


a) Ahiret Günü'ne inanmak insana sorumluluk duygusu kazandırır. Sorumluluk duygusu taşıyan insan davranışlarına dikkat eder.
Ahirete inanmak demek; öldükten sonra tekrar dirileceğimize ve dünyad ayaptığımız işlerden Allah'ın huzurunda hesap vereceğimize, iyilik yapanların mükafat göreceklerine, kötülük işleyenlerin cezalandırılacaklarına inanmak demektir. Bu inanç insanı kötülük yapmaktan sakındırır, iyiliğe ve doğruluğa yönelterek ahlak ve fazilet sahibi yapar. Bu inanca sahip insanlardan meydana gelen bir toplulukta hiç kimse başkasına zarar vermez, herkes birbirinin hakkına saygı gösterir, elinden geldiğince iyilik yapar. Bu davranışlar kişiler arasında karşılıklı olarak sevgi ve güven duygularını geliştirir. Fertlerin iyi ahlaklı olmasında, toplumun huzur ve güveninin sağlanmasında ahiret inancının çok önemli rolü vardır.


b) Ahirete inanan insan, geçici olan dünyada, daha yüksek ve sonsuz bir hayata hazırlanır. Uzun bir yolculuğa çıkacak olan bir insan yeteri kadar harçlık alır, hazırlık yapar. Harçlık almadan, hazılık yapmadan yola çıkmaz.
Halbuki öldükten sonra devam edecek olan ahiret yolculuğu, dünya üzerinde yapılan yolculuklardan çok daha uzun ve önemlidir.
Bu sebeple ahiret için daha çok azık edinmemiz ve hazırlık yapmamız gerekmektedir.
Ahiret gününe inanan kişi, Allah'ın emirlerini yerine getirip yasaklarından sakınmak suretiyle ahiret hazırlığını yapmış olur. Hazırlıklı olarak yola çıkanlar daha yüksek bir hayata geçeceklerdir. Yüce Allah bu konuda "Azık edinin" buyurarak hazırlık yapmamızı istemektedir.
Ahiret için hazırlık yapmayanlar ölüm anında gerçekleri görecek ve llah'ın emirlerini yapmak için dünya hayatına geri dönmek isteyeceklerdir. Ancak iş işten geçmiş olduğu için bu istek kabul edilmeyecektri. Bu durm Kur'an-ı Kerim'de şöyle haber veriliyor:
"Onlardan birine ölüm gelince: Rabbim! Beni geri çevir. Belki yapmadan bıraktığımı tamamlar iyi iş ilerim der."


c) Ahiret Günü'ne inanmak insanı teselli eder, üzüntüsünü azaltır.
Şöyle ki:
Dünyada nice iyi insanlar , iyiliklerinin karşılığını görmeden; haksızlığa uğrayanlar hakkını almdan; nice zalimler de cezasını çekmeden ölüp gitmektedirler. Haklı ile haksızın, iyi ile kötünün ayrılacağı ve herkesin yaptığının tam olarak karşılığını bulacağı gün, ahiret günüdür.
Ahiret Günü'nde ilahi adalet yerini bulacak; iyilik yapanlara iyiliklerinin mükafatı bol bol verilecek; haksızlığa uğrayanlar eksiksiz olarak hakkını alacak; zalimlerin yaptığı yanında kalmayacak, hak ettikleri cezayı bulacaklardır. İşte bu inanç, insana huzur verir, üzüntülerini azaltır.

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (22)

@beytullah sarıkaya demiş ki;
çokkkkkkkkkkkkk güzellllllllllll
@ben ben demiş ki;
çok güzel inşallah allah herkesin yani müslümanarın günahlarını affedr ve bizimde amelimiz güzel olur
@MELİKE ÇAĞLAK demiş ki;
ÇOK İŞİME YARADI TEŞEKKÜRLERRRRRRRRRRR
@ESLEM SULTAN TEMEL demiş ki;
BANADA ÇOK YARADI
@bilal demiş ki;
teşekkürler
@BÜŞRA NAZLI demiş ki;
EVET BANADA ÇOK YARADI
@RABİA ELFAS demiş ki;
çok uzunya ben daktilomuyum beeeeeee
@ALİ SÜRER demiş ki;
işime yaradı teşekkürler ama çok uzzzzzzzzun
@SU DENİZ demiş ki;
çok güzellll Allah razı olsun
@melis acar demiş ki;
ahirete iman ne demek sadece olacakları açıklmışsınız
@Aslı Aksoy demiş ki;
teşekkürler :)
@Yusuf demiş ki;
Ya saolun bu konuyu anlatıcam bu yüzden sitenize baktım yazandan allah razı olsun HAYIRLI AKŞAMLAR:-)
@ÇIKTI MI YAPSAM demiş ki;
GÜZEL BULDUĞUM EN UYGUN SİTE (ÖDEV İÇİN )
@nefise ercekbş demiş ki;
çok güzelllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll.
@lolz demiş ki;
cok saqolun odev icin aldım hakkınızı helal edin...
@akif yıldırım demiş ki;
Allah razı olsn
@@deniz ırmak demiş ki;
çok güzel olmuş ellerinize sağlık
@asafabi demiş ki;
saolun ödev için çok iyi oldu
@Cemilebaskaya6@ . gmail.com demiş ki;
Bir ay once babami kalp grizinden kaybettik.Ahiret gunune inancim dolayisiyla uzuntum bir nebze azaliyor.gercekten cok guzel aciklamissiniz cok aydinlatici.cok begendim
@Harun Temizbaş demiş ki;
saol bre odevden 100 alırım inşallah
@Harun Temizbaş demiş ki;
ben imam hatıpte okuyorum temel dını bılgıler hocamız bıraz not konusunda cımrı bıraz daha uzun olsa ıyı olurdu ama neyse canınız sağ olsun
@anıl berk demiş ki;
çok güzel inşalah Allah bütün müslümanarın günahlarını afeder

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: