Çığlıklarımızı bile duyuramadığımız bir dünyada, suskunluğumuzu duyan Rabbimize şükürler olsun. *** Haydi namazı hakkıyla ifa edin, zekâtı verin ve Allah'a sımsıkı bağlanın. (Hac Suresi 78. Ayet) *** Ey bizim Rabb'imiz! Beni, anamı ve babamı ve bütün mü'minleri hesap gününde bağışla...Amin *** Kimseyi utandıracak hallerde, sözlerde bulunmayın. (Hadis-i Şerif) *** Edebe giden yol sükûtla başlar. *** Yüce Allah, yumuşak huylu, güler yüzlü kişiyi sever. (Hadis-i Şerif) *** Herkes bedeninin ölümünü düşünüyor, kalbinin ölümünü düşünen yok. Asıl önemli olan kalbin ölmesidir. (Hz. Mevlana) *** Allahümme salli ve sellim alâ seyyidinâ Muhammed ve alâ âli seyyidinâ Muhammed *** Sabredenlere, mükâfatları hesapsız ödenecektir. (Zümer Suresi 10. ayet) *** Allah'ım! Beni izzetinle ansızın yakalamadan yahut gaflette bırakmandan veya gafillerden kılmandan sana sığınırım. *** Allah'ım senden cenneti istiyorum; Allah'ım beni cehennem ateşinden koru...Amin *** Allah bize kafidir. O ne güzel vekildir. (Ali İmran Suresi 173. Ayet) *** Allahu Teala kendini beğenip övünen hiç kimseyi sevmez. (Lokam Suresi 18. Ayet) *** Olmayacak duaya amin denmez diyerek ümidini kırmayın kimsenin. Ümidi var eden de, duaları kabul edip etmeyecek olan da Allahtır. *** Allâhümme salli alâ seyyidina Muhammedin ve alâ âli seyyidina Muhammed *** İşimi, niyetimi, yolumu, yarınımı hayırlı kıl Allah'ım.
Dini Bilgiler 0 Yorum 2,086 Görüntülenme 02-11-2013

Önce kolar dirseklerin yukarısına kadar sıvanır. Mümkünse kıbleye karşı dönülür. "Niyet ettim Allah rızası için abdest almaya" diye niyet edilir ve "Euzü billahimineşşeytanirracim, bismillahirrahmanirrahim" okunur.


Sonra sırayla:
Eller bileklere kadar 3 kere yıkanır, parmaklarda yüzük varsa oynatılır ve yüzüğün altının yıkanması sağlanır.


Bundan sonra sağ avuç ile ağıza 3 kere ayrı ayrı su alınıp her defasında güzelce çalkalanır. Sonra yine sağ avuca ayrı ayrı su alınarak buruna 3 kere su çekilir ve sol el ile sümkürülerek burun temizlenir.


Sonra yüzün her tarafı 3 kere yıkanır. Bundan sonra evvela sağ kol 3 defa dirseklerle beraber, sonra da sol kol yine 3 defa dirseklerle beraber yıkanır.


Bundan sonra eller yeni bir su ile ıslatılır, sağ elin içi ve parmaklar başın üzerine konularak meshedilir. Sonra eller ıslatılarak sağ elin şehadet parmağı ile sol kulağın içi, baş parmağı ile de kualğın dışı meshedilir. Ellerin geriye kalan üçer parmağının dışı ile de boynun arkası meshedilir.


Bundan sonra evvela sağ ayak, sonra sol ayak topuklarla beraber üçer defa yıkanır. Ayaklar yıkanırken, sağ ayağın küçük parmağından, sıra ile büyük parmağa doğru, sol ayağın büyük parmağındanü sıra ile küçük parmağa doğru yıkamak uygun olur. Ayaklar yıkanırken parmak aralarının iyice temizlenmesine dikkat edilir.


Abdest bitince kıbleye karşı Kelime-i Şehadet okunur. Farzları, sünnetleri ve adabı ile yerine getirilerek alınan eksiksiz abdest böyle olur. Abdest alırken okunan dualar vardır. Bunların okunması çok güzeldir. Okunmasa da abdest tamamdır.

 

Abdestin Mekruhları


1) Suyu lüzumundan fazla kullanmak
2) Suyu bir gerek olmadığı halde normalden az kullanmak
3) Suyu, abdest organlarına ve yüzüne hızlı çarpmak,
4) Abdest alırken gereksiz yere konuşmak,
5) Pis bir yerde abdest almak,
Abdest alan birisi bunlardan uzak durmalıdır.

 

Abdesti Bozan Şeyler


1) Vücudun herhangibir yerinden kan, irin ve su çıkması,
2) Ağız dolusu kusmak,
3) Tükürdüğü zaman tükürdüğünün yarısı veya daha fazlası kan olması,
4) Küçük veya büyük tuvalet yapmak, arkadan yel çıkmak,
5) Bayılmak veya sarhoş olmak,
6) Namazda gülmek (namaz dışında gülmek abdesti bozmaz)
7) Uyumak.

 

Abdestsiz Yapılamayan Şeyler


a) Namaz kılınmaz,
b) Kur'an-ı Kerim'e el sürülmez,
c) Tilavet secdesi yapılmaz,
d) Kabe tavaf edilmez. (Kabeyi tavaf için abdestli olmak vaciptir.)

 

Facebook Yorumları

Yorumlar (0)

Henüz hiç yorum eklenmemiş.

Yorum Yap

(Yorumlar yönetici onayından sonra gösterilecektir)
  • Ad-Soyad:
  • Yorumunuz: